Zmiany dla pacjentów po 40-tce. Nowe przepisy wejdą w życie jeszcze w marcu

2024-03-07 8:58

5 marca 2024 roku Ministerstwo Zdrowia utworzyło projekt rozporządzenia w sprawie zmiany programu pilotażowego „Profilaktyka 40 PLUS”. Przypominamy, że to właśnie w ramach tego rozwiązania pacjenci po 40. roku życia mają możliwość wykonania określonego panelu badań zupełnie za darmo. Sprawdzamy, co ma się zmienić jeszcze w tym miesiącu.

Zmiany dla pacjentów po 40-tce. Nowe przepisy wejdą w życie jeszcze w marcu
Autor: Getty Images Zmiany dla pacjentów po 40-tce. Nowe przepisy wejdą w życie jeszcze w marcu

Badania to wyjątkowo ważna forma profilaktyki, która pozwala na wykrycie chorób na wczesnym etapie. Przypominamy, że zarówno cukrzyca typu 2, hipercholesterolemia, jak i nowotwory, w tym rak jelita grubego, przez długi czas nie dają objawów. Stąd tak ważne jest to, by obserwować organizm i zareagować, zanim ewentualna choroba przejdzie w kolejną fazę, trudną do wyleczenia. Pomocny w tej kwestii jest program Profilaktyka 40 Plus.

Poradnik Zdrowie - Badania profilaktyczne dla osób po 40 r.ż.

Program Profilaktyka 40 Plus zmiany są niewielkie, ale konieczne

Ministerstwo Zdrowia już jakiś czas temu informowało, że od lipca 2023 roku pacjenci zainteresowani badaniami w ramach programu Profilaktyka 40 Plus będą mogli zarejestrować się na badania za pomocą systemu e-Rejestracji. Do końca sierpnia minionego roku taka forma miała być opcją fakultatywną, a do końca września już obowiązkową.

Ponadto dodatkowym warunkiem rozliczenia świadczenia podmiotom leczniczym przez NFZ w ramach programu Profilaktyka 40+ będzie prawidłowo zarejestrowana i zrealizowana wizyta w systemie centralnej e-Rejestracji. Coś jednak poszło nie tak.

5 marca 2024 roku Ministerstwo Zdrowia postanowiło odnieść się do tych zasad, za pomocą projektu rozporządzenia, które ma zmienić rozporządzenie z 26 czerwca 2023 roku.

W myśl nowego aktu prawnego, który ma wejść w życie 31 marca, przedłużono do dnia 30 czerwca 2024 r. fakultatywną możliwość przydzielenia świadczeniobiorcy terminu udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej w ramach programu Profilaktyka 40 Plus poza centralną elektroniczną rejestracją.

- Wynikiem omówionej zmiany jest rezygnacja z wprowadzenia do rozporządzenia zmienianego rozliczania przez Narodowy Fundusz Zdrowia świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych w ramach programu pilotażowego na podstawie danych o zrealizowanych badaniach diagnostycznych, których termin został ustalony za pośrednictwem centralnej elektronicznej rejestracji przekazanych przez jednostkę podległą ministrowi właściwemu do spraw zdrowia właściwą w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia - brzmi treść uzasadnienia projektu rozporządzenia.

Jak zaznacza Ministerstwo Zdrowia, termin wejścia w życie nowych przepisów jest podyktowany tym, iż dotychczasowy czas na uruchomienie systemu w pełnym zakresie realizacji programu Profilaktyka 40 Plus upływa 31 marca br. Dotyczy to także sposobu rozliczania przez NFZ, w związku z czym konieczne było wydłużenie tego okresu do 30 czerwca 2024 roku.

Profilaktyka 40 Plus. Jakie badania można wykonać

Program Profilaktyka 40 Plus skierowany jest do wszystkich pacjentów, którzy ukończyli 40. rok życia. Co ważne, nawet jeśli już raz skorzystali z darmowego panelu badań, to po roku mogą je powtórzyć. Wówczas skierowanie nr 2 zostanie automatycznie wygenerowane przez system po upływie 12 miesięcy plus maksymalnie do 7 dni od momentu zamknięcia skierowania nr 1.

Chcąc wykonać pierwszy raz panel badań w ramach programu Profilaktyka 40 Plus wystarczy w przychodni pojawić się z dowodem osobistym i zgłosić chęć wykonania badań. Warunkiem jest to, by dana placówka miała podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

1. Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet zawierać będzie badania:

  • morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
  • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
  • stężenie glukozy we krwi,
  • ALAT, AspAT, GGTP – badania dotyczące oceny funkcji wątroby (enzymy wątrobowe),
  • poziom kreatyniny we krwi,
  • badanie ogólne moczu,
  • poziom kwasu moczowego we krwi,
  • krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).

2. Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn zawierać będzie ww. badania poszerzone o PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.

3. Natomiast pakiet badań diagnostycznych wspólny to:

  • pomiar ciśnienia tętniczego,
  • pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki