Zmiana w odszkodowaniach za skutki uboczne po szczepieniu. Więcej osób może ubiegać się o pieniądze
Duże zmiany w świadczeniach z powodu niepożądanych skutków szczepień. Od 1 stycznia Fundusz Kompensacyjny poszerza ich zakres. Do tej pory świadczenia były przyznawane tylko w przypadku szczepień przeciwko COVID-19.
Wnioski o przyznanie świadczeń można składać od 1 stycznia 2023 r. – o czym przypomina Rzecznik Praw Pacjenta (RPP). Od teraz można ubiegać się o świadczenie za niepożądane skutki po szczepieniu nie tylko przeciwko COVID-19, ale także innym szczepieniom ochronnym.
Odszkodowania za NOP-y po wszystkich szczepieniach ochronnych
Od 1 stycznia br. pacjenci mogą starać się o świadczenia wynikające z niepożądanych odczynów poszczepiennych tzw. NOP-ów także tych objętych w Programie Szczepień Ochronnych, ale nie tylko. Wnioski o przyznanie świadczenia należy składać do Rzecznika Praw Pacjenta.
Rozszerzony zakres Funduszu Kompensacyjnego dotyczy szczepień:
- obowiązkowych i przewidzianych w Programie Szczepień Ochronnych;
- przeciwepidemicznych, wykonywanych u osób szczególnie zagrożonych zakażeniem, czyli przeciwko odrze, krztuścowi, WZW typu A, polio, zakażeniom meningokokowym, błonicy.
Zasady przyznawania świadczeń
Świadczenie kompensacyjne przysługuje osobie, u której wystąpiło działanie niepożądane wymienione w charakterystyce produktu leczniczego, wskutek czego pacjent wymagał hospitalizacji przez co najmniej 14 dni. Maksymalna kwota świadczenia wynosi 100 tys. zł. Jeśli jednak u pacjenta wystąpił wstrząs anafilaktyczny, by móc ubiegać się o świadczenie wystarczy obserwacja na izbie przyjęć lub w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (SOR).
Szczepienia ochronne są bezpieczne i nadal pozostają najlepszą ochroną przed chorobami zakaźnymi. Ciężkie działania niepożądane w ich wyniku pozostają bardzo rzadkie.
Jak podkreśla Rzecznik Praw Pacjenta, trwają pracę nad sprawozdaniem z działań Funduszu za ubiegły rok.
Już wiadomo, że łącznie wypłacono świadczenia w wysokości 3,7 mln złotych. - W parlamencie toczą się z kolei prace legislacyjne nad utworzeniem przy Rzeczniku dwóch kolejnych funduszy. Będą one udzielały wsparcia pacjentom poszkodowanym w wyniku zdarzeń medycznych w szpitalach oraz w związku z udziałem w badaniach klinicznych – czytamy w komunikacie RPP.