Zmiana czasu z zimowego na letni 2021. Kiedy przestawiamy zegarki?
Zmiana czasu na letni nastąpi pod koniec marca. Zgodnie ze zmianą czasu o godzinę do przodu, dzień będzie wydawał się dłuższy. W tym dniu jednak śpimy godzinę krócej. Jaka jest dokładna data zmiany czasu na letni? Dowiedz się, jak przestawienie zegarków wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie.
Obecnie obowiązuje czas zimowy. Jednak można już zauważyć, że dzień staje się dłuższy, a rano nie jest już tak ciemno. Z nadejściem marca nieśmiało wypatrujemy wiosny. Wiele osób z utęsknieniem czeka także na zmianę czasu z zimowego na letni. Fachowo czas letni nazywa się czasem środkowoeuropejskim - CEST (Central European Summer Time).
Spis treści
Kiedy zmiana czasu na letni?
W Polsce zmiana czasu z zimowego na letni następuje w ostatni weekend marca. W tym roku przypada to z soboty 27 marca na niedzielę 28 marca. Oznacza to, że w nocy z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki z godziny 2:00 na 3:00 i śpimy godzinę krócej.
Czas letni obowiązuje 7 miesięcy. Dlatego w ostatnią niedzielę października w nocy cofniemy zegarki z godziny 3:00 na 2:00.
Jak zmiana czasu wpływa na zdrowie?
Zmiany czasu są bardzo odczuwalne. Pierwszą zauważalną różnicą w zmianie czasu na letni jest wydłużenie się dnia. Wpływa to pozytywnie na człowieka, ponieważ jest dłużej jasno.
Jednak świeżo po zmianie czasu samopoczucie może się pogorszyć.
Najczęściej występującymi symptomami związanymi ze zmianą czasu są:
- rozdrażnienie,
- niewyspanie,
- problemy z koncentracją
- lub rozregulowanie zegara biologicznego.
Mogą wystąpić także:
- dolegliwości żołądkowe,
- brak apetytu
- i zmęczenie.
Dolegliwości te są spowodowane zmianą pór posiłków oraz wstawania, co przekłada się na zaburzenie produkcji dobowej hormonów - melatoniny i kortyzolu. Zmiana rytmu dobowego jest więc zaskoczeniem dla organizmu. Skutkuje to właśnie uczuciem zmęczenia lub zestresowaniem.
W dzień po zmianie czasu zauważa się także zmniejszenie produktywności pracowników, które wynika z przyzwyczajenia do trybu pracy w innych godzinach.
Organizm potrzebuje około tygodnia, aby przyzwyczaić się do nowego rytmu dnia.
Zmiana czasu może także sprzyjać depresji, zwłaszcza po zmianie czasu z letniego na zimowy.
Czy to ostatnia zmiana czasu?
W ostatnich latach w Unii Europejskiej trwały dyskusje nad zniesieniem zmian czasu. Już w 2018 roku Komisja Europejska przedstawiła Radzie Europy i Parlamentowi Europejskiemu wniosek w sprawie zniesienia zmian czasu.
W 2019 Parlament Europejski chciał przystać na zaniechanie zmian czasu i wprowadzenie na stałe czasu letniego. Proponowana ostatnia zmiana czasu i pozostanie przy czasie letnim miała przypadać na marzec 2021 roku.
Jednak stanowisko Parlamentu Europejskiego stało się przedmiotem negocjacji z ministrami Unii Europejskiej. Dodatkowo, w związku z rozpoczęciem pandemii koronawirusa, w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej, wszelkie dyskusje na ten temat zostały wstrzymane. Ostatecznie decyzja nie została podjęta i zmiana czasu na letni w 2021 roku nie będzie ostatnią.
Czytaj też: Zmiana czasu na zimowy - jak wpływa na organizm i czy jest konieczna?