Zmęczone oczy? Okulista radzi: zastosuj zasadę "20/20/20"
W dobie pracy biurowej przed komputerem oraz nagminnym korzystaniu z urządzeń elektronicznych, nasze oczy są wyjątkowo obciążone i zmęczone. Jest jednak sprawdzony sposób, który pozwoli odciążyć zmęczone niebieskim światłem oczy - to zasada "20/20/20". Okulista wyjaśnia, na czym ten sposób polega.
Długotrwałe patrzenie w ekran monitora może w konsekwencji powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości ze strony oczu. Nie tylko psuje wzrok, lecz także przyczynia się do zmęczenia oraz wysuszenia oczu. Jeśli odczuwasz suchość, swędzenie, pieczenie i dyskomfort w obrębie oczu, prawdopodobnie cierpisz na komputerowe zmęczenie wzroku.
Jak podkreśla Andrzej Dmitriew, lekarz okulista, objawy nie muszą wcale pojawić się od razu. Mogą zaczynać się dopiero pod koniec pracy.
- Wtedy jest trochę późno, bo cały ten dzień funkcjonowaliśmy nie dbając, nie myśląc, jak te nasze oczy działały podczas pracy - powiedział Dmitriew w rozmowie w "Dzień dobry TVN".
Jak sobie poradzić z komputerowym zmęczeniem oczu?
Najlepiej na profilaktyce skupić się na samym początku pracy, zanim jeszcze wystąpią niekomfortowe objawy. I nie chodzi tylko o stosowanie kropli nawilżających.
- Warto pamiętać o właściwej pozycji podczas pracy, właściwej odległości od komputera [...], właściwie skorygowana wada wzroku, o której też powinniśmy pamiętać - radzi specjalista.
To jednak nie wszystko. Kluczowe może być też wprowadzenie metody "20/20/20".
Jak tłumaczy okulista, zasada "20/20/20"jest bardzo prosta.
- Co 20 minut na ok. 20 sekund powinniśmy spojrzeć możliwie daleko, 5-6 metrów, 20 stóp przekładając z angielskiego, tak, żeby rozluźnić to napięcie spowodowane pracą na małych odległościach. To są te rzeczy, które możemy zrobić bez farmakologii [...], ale większość z nas o tym zapomina. Dlatego krople czy spray będą najprostszym sposobem poradzenia sobie z tym wszystkim - mówi.
Jednocześnie okulista zwraca uwagę na wybór kropli do oczu. Warto, by miały one w składzie kwas hialuronowy, który jest naturalnym składnikiem łez.