Źle przespana noc lub dobry trening mogą wpływać na mózg. Nawet dwa tygodnie później

2024-10-09 10:07

Dobry trening albo źle przespana noc mogą wpływać na nasze samopoczucie. Okazuje się jednak, że efekty nie są tylko natychmiastowe. Według nowego badania, mogą utrzymywać się w naszej pamięci przez ponad dwa tygodnie.

Źle przespana noc lub trening mogą wpływać na mózg. Nawet dwa tygodnie później
Autor: fot. Getty Images Źle przespana noc lub trening mogą wpływać na mózg. Nawet dwa tygodnie później

Według najnowszych badań nasz mózg wcale nie reaguje na codzienne wydarzenia poprzez natychmiastowe, odizolowane impulsy. Zamiast tego efekty snu, ćwiczeń tętna i nastroju mogą pozostawać w naszej pamięci nawet przez ponad dwa tygodnie.

Zmiany w mózgu w skalach czasowych. Funkcje poznawcze i pamięć

Do takiego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu Aalto i Uniwersytetu w Oulu w Finlandii. Przez pięć miesięcy śledzili oni mózg i aktywność behawioralną pewnego neurobiologa.

Dzięki temu udało im się odkryć, że trening lub niespokojna noc mogą wpływać nie tylko na uwagę, ale również funkcje poznawcze i pamięć przez kilka następnych dni.

Główna autorka badania Ana Triana, przechodziła skanowanie mózgu dwa razy w tygodniu, wypełniała ankiety dotyczące nastroju i nosiła technologię, która śledziła jej ruchy podczas wykonywania codziennych czynności.

Powiedziała ona, że nasze zachowania i stany psychiczne są nieustannie kształtowane przez nasze otoczenie i doświadczenia. Jednak pomimo tego, wciąż niewiele wiemy o reakcji funkcjonalnej łączności mózgu na zmiany fizjologiczne, środowiskowe i behawioralne w różnych skalach czasowych - od dni nawet do miesięcy.

Poradnik Zdrowie mgła mózgowa

Krótko- i długofalowe reakcje mózgu. Naukowcy wyjaśniają

Dzięki danym, które udało się zebrać od głównej badaczki, zespół mógł zidentyfikować dwa odrębne wzorce reakcji mózgu. Określili je jako falę krótkotrwałą, która trwa mniej niż siedem dni oraz falę długotrwałą trwającą nawet do 15 dni.

Krótka fala odzwierciedlała szybkie adaptacje. Przykładem może być krótkotrwały wpływ źle przespanej nocy na koncentrację. Długa fala sugerowała natomiast bardziej stopniowe i trwalsze efekty - w szczególności w obszarach związanych z pamięcią i uwagą.

Udało się również stwierdzić, że aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na interakcje obszarów mózgu. Potencjalnie może ona bowiem oddziałowywać na pamięć oraz elastyczność poznawczą.

Badanie wykazało również silny związek pomiędzy zmiennością rytmu serca a łącznością mózgu, w szczególności w trakcie odpoczynku. Zespół badawczy wysnuł również tezę, że techniki radzenia sobie ze stresem mogą wpływać na funkcjonowanie naszego mózgu - nawet jeśli nie koncentrujemy się na zadaniu.

Zespół badaczy ma nadzieję, że opracowana przez nich metoda doprowadzi do bardziej spersonalizowanej opieki zdrowotnej, co może być pomoce we wczesnym wykrywaniu zaburzeń zdrowia psychicznego. Dotyczyć ma to przypadków, kiedy subtelne sygnały zostały przeoczone.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki