Zła wiadomość dla wielbicieli trawki!

2020-05-18 10:00

Marihuana nielecznicza jest w Polsce nielegalna, ale są kraje, gdzie można ją kupić i palić bez obawy, że złapie nas policja. W Kanadzie obniżono wiek, od którego jej używanie jest dozwolone, z czym nie zgadzają się lekarze i naukowcy.

Zła wiadomość dla wielbicieli trawki!
Autor: Getty images

Dwa lata temu Kanada zalegalizowała nieleczniczą marihuanę. Posiadanie do 30 gramów trawki lub czterech krzaków jest tam dozwolone. Podobnie jest w niektórych stanach USA, w Czechach, Portugalii czy we Włoszech.

Dozwolone od lat 25...

Kanadyjscy naukowcy przed legalizacją marihuany przeprowadzili badania, które miały określić wiek, od którego palenie trawki było najmniej szkodliwe. Według tych badań minimalnym dopuszczalnym wiekiem do niemedycznego zażywania konopi indyjskich było 25 lat, co oznaczało, że osoby młodsze nie mogły ich legalnie kupować i palić. 

Niestety, te badania spotkały się ze sprzeciwem władz, która obawiała się, że wysoka granica wieku spowoduje rozwój czarnego rynku. Dlatego wiek ten obniżono do 18-19 lat w różnych prowincjach.

Z tą decyzja nie zgadzają się jednak naukowcy. „ Nasze zalecenie zostało oparte na dowodach naukowych dotyczących potencjalnych negatywnych skutków konopi indyjskich na rozwój poznawczy – mówi cytowany przez www.sciencedaily.com Dr Hai Nguyen z Memorial University of Newfoundland, który badał, w jaki sposób używanie konopi indyjskich w młodym wieku wpływa na  wykształcenie, palenie papierosów, zdrowie i kondycję psychiczną w późniejszym życiu.

Marihuana źle wpływają na umysł

Badania dr Nguyena opierały się na danych pochodzących z ankiet monitorujących zużycie tytoniu, alkoholu i narkotyków w latach 2004–2015, w których co roku bierze udział 20 000 osób w wieku powyżej 15 lat.

Wyniki ich analiz były jednoznaczne. Respondenci, którzy po raz pierwszy używali konopi indyjskich w wieku 19-20 lat, w późniejszym wieku palili papierosy rzadziej niż ci, którzy używali marihuany od 18 roku życia.

Wykształcenie wyższe też osiągnęło więcej osób (o 16 proc.), mających późniejszy kontakt z trawką: ci, którzy po raz pierwszy palili w wieku od 21 do 24 lat byli lepiej wykształceni niż ci, które po raz pierwszy palili przed 18 rokiem życia. Lepszy był również ogólny stan zdrowia tych pierwszych.

Niższy poziom ukończonej edukacji odnotowany u osób, które po raz pierwszy użyły marihuany we wcześniejszym wieku, może świadczyć o ich słabszym rozwoju neurologicznym lub wskazywać na wyższy odsetek osób, które zdecydowały się przerwać naukę - powiedział Dr Nguyen.

- Możliwe jest również, że osoby rozpoczynające zażywanie konopi indyjskich wcześniej przerzucały się potem na nielegalne zażywania narkotyków, co powodowało pogorszenie się ich zdrowie w późniejszym życiu - dodaje naukowiec.

Biorąc pod uwagę wszystkie wyniki, zespół z Memorial University of Newfoundland stwierdził, że minimalny wiek wymagany do niemedycznego zażywania konopi indyjskich powinien wynosić 21 lat, co pomoże uniknąć negatywnych skutków związanych z rozpoczęciem używania marihuany we wcześniejszym wieku.

Czytaj: MARIHUANA ma właściwości lecznicze przydatne w terapii raka, stwardnienia rozsianego, jaskry

Syntetyczna marihuana – narkotyk siejący spustoszenie w psychice

Sonda
Czy marihuana powinna być w Polsce legalna?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki