Zła wiadomość dla alergików. Sezon pylenia będzie dłuższy i bardziej uciążliwy

2022-03-17 12:59

Z roku na rok sezony pylenia, w porównaniu z minionymi latami, zaczynają się coraz wcześniej. Naukowcy uważają, że trend ten najprawdopodobniej się utrzyma. Najnowsze badania wykazały, że w przyszłości sezon pylenia może ulec znacznemu wydłużeniu.

Kobieta z alergią
Autor: Getty Images

Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie Nature Communictions mówią, że jeśli emisje dwutlenku węgla nie będą kontrolowane, to do końca tego stulecia sezon pylenia może rozpocząć się nawet 40 dni wcześniej i trwać o 19 dni dłużej niż dotyczchcas. Takie zjawisko zwiększyłoby emisję pylenia w USA aż o 40%.

„Trendy, które już obserwujemy, będą kontynuowane w przyszłości” - twierdzi Patrick Kinney, profesor zdrowia środowiskowego w Boston University School of Public Health.

Alergia kontaktowa u dzieci: wysypka, pokrzywka, obrzęk

Konsekwencje wydłużena sezonu pylenia

Wydłużenie sezonu pylenia można zaobserwować już dziś. „Sezony pylenia zaczynają się dużo wcześniej niż w latach 90. XX wieku. Są dłuższe i mają około 20 procent więcej pyłku w powietrzu” - powiedział William Anderegg, profesor biologii na Uniwersytecie Utah.

Wydłużenie sezonu pylenia może mieć poważne konsekwencje dla alergików i osób, które chorują na astmę. „Myślimy o alergiach jako zatkanych nosach i swędzących oczach, ale jest to również przyczyną astmy, która jest poważniejszym stanem” - mówi Patrick Kinney.

Oznacza to, że większe stężenie pyłków może powodować pogorszenie stanu zdrowia alergików i astmatyków. Wiąże się też ze wzrostem konieczności przyjmowania odpowiednich leków przez te osoby. Ponadto większa ilość pyłków może powodować alergie u jeszcze większej ilości osób.

Co dokładnie wpływa na ilość pyłków w powietrzu?

Głównym czynnikiem wydłużenia sezonu pylenia są rosnące temperatury, spowodowane rosnącą ilością gazów cieplarnianych w atmosferze. Ma to związek z wcześniejszym rozpoczęciem wiosny. To jednak nie jedyny powód.

Jak twierdzi Główny autor badania, Yingxiao Zhang, doktorant nauk o klimacie na Uniwersytecie Michigan, opady i ilość dwutlenku węgla w atmosferze odgrywają rolę w ilości produkowanej i emitowanej przez rośliny pyłku, ponieważ daje to roślinom więcej pożywienia i wody, co sprawia, że ​​rosną i produkują więcej pyłku.

Uwzględniając emisje dwutlenku węgla, zanieczyszczenia spowodowane przez człowieka mogą spowodować 250-procentowy wzrost rocznych emisji pyłków.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki