Zjadła niedogotowaną rybę. Skończyło się amputacją wszystkich kończyn
To miał być zwykły rodzinny obiad. Niestety, niedogotowana ryba stała się źródłem zakażenia groźną bakterią - przecinkowcem. Młoda mama trafiła do szpitala, gdzie od miesiąca walczy o życie. Lekarze, próbując pomóc, musieli dokonać amputacji wszystkich kończyn.
Zjadła rybę, zakaziła się przecinkowcem. Straciła ręce i nogi
Laura Barajas, 40-latka z Kalifornii, kupiła na targu rybę – tilapię. Jest ona polecana ze względu na walory smakowe, niską zawartość tłuszczu, lekkostrawność, zawartość witamin, minerałów, cennych kwasów omega. Tilapia ma mało ości i mało kalorii. Jednak tym razem smaczny posiłek skończył się tragedią.
Laura Barajas już dzień po jedzeniu poczuła się źle. Okazało się, że ryba była niedogotowana. W efekcie kobieta zaraziła się poważną infekcją bakteryjną - Vibrio vulnificus, znaną jako "mięsożerna bakteria" należąca do grupy przecinkowców. Od ponad miesiąca Laura leży w szpitalu i walczy o życie, a lekarze, usiłując pomóc, zmuszeni byli podjąć drastyczne kroki. Kobiecie amputowano wszystkie kończyny. I to wciąż nie jest koniec leczenia, po którym czeka ją długa rehabilitacja.
Coraz więcej zakażeń. Mogą skończyć się kalectwem lub śmiercią
Na całym świecie odnotowuje się wzrost zakażeń Vibrio vulnificus m.in. z powodu ocieplania się wód. W samych Stanach Zjednoczonych cierpi z tego powodu 80 tys. ludzi rocznie. Niektóre przypadki kończą się zgonem pacjenta.
Pierwsze objawy zakażenia Vibrio vulnificus czyli tzw. "mięsożerną bakterią" to m.in. nudności i wymioty, wodnista biegunka, bóle brzucha, skurcze żołądka, gorączka. Niekiedy może pojawiać się obrzęk i zaczerwienienie zakażonych kończyn. Najczęściej przyczyną zakażenia jest zjedzenie niedogotowanych ryb lub owoców morza jak skorupiaki czy ostrygi. Zaleca się również unikanie morskich kąpieli w przypadku otwartych ran.
Przyjaciele Laury Barajas zaapelowali na portalu Go Fund Me o wsparcie rodziny. Partner kobiety musiał bowiem zrezygnować z pracy, żeby przejąć opiekę nad ukochaną i ich 6-letnim dzieckiem. Koszty leczenia każdego dnia rosną, a w przyszłości potrzebne będą również środki na rehabilitację i protezy pomagające Laurze w miarę możliwości wrócić do normalnego życia.
Przecinkowce - co to?
Przecinkowce to rodzaj bakterii gram-ujemnych z rodziny Vibrionaceae. Niektóre z gatunków są chorobotwórcze dla zwierząt i ludzi, m.in. przecinkowiec cholery. Objawy zakażenia tego typu bakteriami obejmują zazwyczaj zapalenie żołądka, jelit, infekcje ran, uszu, a w ostateczności także sepsę. Ponieważ część z bakterii bytuje w wodzie, do zakażenia może dojść po spożyciu niewłaściwie przygotowanych owoców morza, w tym ryb i np. ostryg.