Zgaga, mdłości i "cofanie". Jak szybko poradzić sobie z przejedzeniem

2023-12-25 12:43

Niestrawność, zgaga, mdłości czy ból brzucha. To tylko niektóre ze skutków przejedzenia. W okresie świątecznym, gdy stoły ugina się od różnorodnych, apetycznych potraw, łatwo ulec pokusie. Mimo że nasz żołądek potrafi się dostosować do większych porcji, przejedzenia może być zagrożeniem dla zdrowia. Jak sobie pomóc w tej sytuacji?

Zgaga, mdłości i cofanie. Jak szybko poradzić sobie z przejedzeniem
Autor: Getty Image Zgaga, mdłości i "cofanie". Jak szybko poradzić sobie z przejedzeniem

Niestrawność manifestuje się różnorodnymi objawami, które często są dość ogólnikowe i nie pozwalają na łatwą identyfikację problemu. Jednak wspólnym mianownikiem dla wszystkich form niestrawności jest ich wpływ na układ pokarmowy, co w konsekwencji prowadzi do występowania symptomów związanych z tym układem.

Poradnik Zdrowie - Warzywa

Objawy przejedzenia - jak rozpoznać niestrawność?

Głównym sygnałem, że przesadziliśmy z ilością spożytego jedzenia, jest ostry ból brzucha. To uczucie przepełnienia, często wynikające z posiłków bogatych w tłuszcze, które są trudniejsze do strawienia i dłużej pozostają w żołądku. Nadmiar jedzenia może przeciążać nasz układ trawienny, powodując, że enzymy trawienne nie nadążają za jego rozkładaniem. Szybkie jedzenie bez starannego przeżuwania dodatkowo komplikuje proces trawienia.

Przejedzenie manifestuje się nie tylko bólem brzucha. Dołączają do niego inne nieprzyjemne objawy, takie jak uczucie ciężkości, zgaga, mdłości, a nawet wymioty i biegunka. Skutki mogą być długoterminowe, takie jak zmiany w poziomie glukozy we krwi, zaburzenia lipidowe, co zwiększa ryzyko cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych, czy nawet stłuszczenia wątroby.

Niestrawność. Kiedy jest niebezpieczna?

Zjedzenie dużej ilości jedzenia na kolację może być szczególnie szkodliwe. Trwa bowiem od sześciu do ośmiu godzin, zanim jedzenie zostanie przetrawione i przemieszczone przez żołądek i jelita. W tym czasie przydatna jest aktywność fizyczna, tak jak spacer, który stymuluje perystaltykę jelit i wspomaga trawienie.

Jedzenie obfitych posiłków późno w nocy jest ryzykowne, ponieważ nasz organizm przechodzi w tryb oszczędzania energii, co może skutkować gromadzeniem się tłuszczu. Zwiększa to ryzyko problemów żołądkowych, jak zgaga czy niestrawność, a w dłuższej perspektywie nawet nowotworów przełyku, z uwagi na częsty refluks żołądkowo-przełykowy.

Domowe sposoby na niestrawność

W okresie świątecznym warto znać domowe metody radzenia sobie z nadmierną ilością spożytych kalorii. Do popularnych sposobów należy wódka z pieprzem czy lampka czerwonego wina, które w umiarkowanych ilościach mogą wspomóc trawienie. Herbata, zwłaszcza czarna i zielona, może także przyspieszać proces trawienia i łagodzić uczucie pełności.

W przypadku bólu brzucha, niestrawności, czy zgagi, pomocne mogą okazać się następujące zioła i sposoby:

  • Herbatka z rumianku. Rumianek jest znany ze swoich właściwości łagodzących mięśnie gładkie. Polecana jest codzienna konsumpcja - trzy razy dziennie między posiłkami - herbaty z rumianku. Możesz ją znaleźć w postaci torebek w aptekach, sklepach zielarskich oraz marketach.
  • Herbatka z mięty pieprzowej. Mięta skutecznie działa przeciwskurczowo i wspomaga eliminację gazów. Najprostszym sposobem na jej spożycie jest przygotowanie herbaty z suszonych liści mięty (dostępnych w torebkach) i picie jej po posiłkach.
  • Nasiona kopru włoskiego i kminku. Żucie i połykanie nasion kopru włoskiego lub kminku po obfitych lub pikantnych posiłkach może przynieść ulgę. Można również przygotować napar z mieszanki nasion kopru, kminku i biedrzeńca anyżu (po 1/3 łyżeczki każdego zióła), zalewając je wrzątkiem i parząc pod przykryciem przez 2-3 minuty. Następnie odcedzić i pić przed posiłkami, dzieląc na 2-3 porcje.
  • Soda oczyszczona. Soda może neutralizować kwas żołądkowy i łagodzić wzdęcia. Należy rozpuścić łyżeczkę sody w szklance wody i wypić. Warto jednak pamiętać, że soda może powodować nadmierne gazy, dlatego zaleca się dodanie kilku kropli soku cytrynowego. Osoby na diecie niskosodowej powinny unikać stosowania sody.
  • Ocet Jabłkowy. Napój z octu jabłkowego, przygotowany poprzez wymieszanie łyżeczki octu z połową szklanki wody, jest dobrym rozwiązaniem po ciężkich posiłkach. Napój można lekko posłodzić miodem.
  • Mikstura z sody oczyszczonej i soku cytryny

Te proste, domowe sposoby mogą okazać się niezwykle pomocne w radzeniu sobie z problemami trawiennymi. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki