Zbigniew Ziobro pokazał zdjęcie ze szpitala. "Walczyć trzeba do końca"
Zbigniew Ziobro ma raka i przebywa w szpitalu. Znany polityk i lider Suwerennej Polski, poruszył serca Polaków, dzieląc się w mediach społecznościowych nie tylko emocjonalnym wpisem, ale również osobistym zdjęciem prosto ze szpitalnego łóżka. Ten intymny gest pozwolił społeczeństwu przyjrzeć się z bliska wyzwaniom, z którymi zmaga się na co dzień.
Kilka miesięcy temu, lider Suwerennej Polski zdecydował się na przerwę od publicznych wystąpień. Spekulowano, że przyczyną jest walka z chorobą nowotworową, choć sam Zbigniew Ziobro długo nie potwierdzał tych doniesień. Wszystkie informacje, które trafiały do prasy, pochodziły od jego współpracowników. Dopiero niedawno, na platformie X, Ziobro opublikował wzruszający post, w którym otwarcie mówi o swojej walce z rakiem przełyku.
Zbigniew Ziobro - stan zdrowia
W swoim wpisie Ziobro opowiada, jak dowiedział się o diagnozie: - O moim wrogu dowiedziałem się 13 listopada, w dniu ślubowania nowo wybranych posłów. Po drodze do Sejmu podjechałem do szpitala MSWiA w Warszawie. Odebrałem wynik badań histopatologicznych. Otworzyłem kopertę i czytam: nowotwór złośliwy przełyku. Rak! - napisał Ziobro.
Dalej relacjonuje momenty niepewności: - Tuż przed wejściem na salę plenarną wpisałem w wyszukiwarce Google hasło: „nowotwór złośliwy przełyku rokowania” i zobaczyłem … wyrok: umiera 90-95 proc. chorych! - czytamy we wzruszającym wpisie.
- Po południu byłem już na pierwszej konsultacji onkologicznej. Usłyszałem, że natychmiast mam położyć się do szpitala. Do tego badanie tomograficzne wykazało, że miałem pierwsze przerzuty do żołądka. - relacjonuje lider Suwerennej Polski. - Niestety kolejne badanie, tym razem PET wszystko potwierdziło. Szczęśliwie trafiłem na wspaniałych lekarzy i personel, w tym śp. prof. Elżbietę Starosławską, której wiele zawdzięczam. Po wyczerpującej radio i chemioterapii oraz immunoterapii przeszedłem ciężką operację, która objęła klatkę piersiową, jamę brzuszną i mięśniową oraz szyję. Do klatki piersiowej wprowadzone zostały dreny, usuwające pozostałości krwi po operacji. Mimo silnych środków przeciwbólowych, w tym aplikowanych bezpośrednio do kręgosłupa, ból wciąż stanowił dla mnie wyzwanie. - dodaje.
Jak się czuje Zbigniew Ziobro?
Ziobro wspomina o trudnościach po operacji, w tym o bólu i problemach z mówieniem oraz oddychaniem, ale podkreśla, że operacja zakończyła się sukcesem.
- Wciąż mam też pewne trudności z mówieniem i oddychaniem. - wyznaje polityk. - Lekarze ocenili operację jako trudną, ale udaną. A więc statystyki statystykami, a walczyć trzeba do końca. Teraz muszę wrócić do sił. Głęboko wierzę, że niedługo się zobaczymy. - czytamy.
Na zakończenie swoje wpisu Zbigniew Ziobro podziękował za wsparcie: - Wszystkim Państwu życzę zdrowia i jeszcze raz dziękuję za modlitwy i wsparcie. - napisał.
Rak przełyku - przyczyny
Nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu i niezdrowa dieta to czynniki, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju raka przełyku, niebezpiecznej choroby nowotworowej o niskich wskaźnikach przeżywalności. Spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu, regularne palenie papierosów, a także nieodpowiednie nawyki żywieniowe, takie jak stosowanie pikantnych przypraw, picie gorących napojów, oraz braki w diecie witamin A, B2, C, E, i niektórych pierwiastków śladowych, jak cynk, magnez, molibden i mangan, są uznawane za główne przyczyny tej choroby. Dodatkowo ryzyko może zwiększać historia urazów mechanicznych przełyku, na przykład w wyniku poparzeń chemicznych.
Rak przełyku - objawy
Rak przełyku manifestuje się przede wszystkim trudnościami w przełykaniu, znanymi jako dysfagia, która może mieć różne stopnie nasilenia – od problemów z połykaniem stałych pokarmów po całkowitą niemożność połykania, nawet płynów. Do innych objawów należą bóle w okolicy mostka, wymioty, zapalenie płuc wynikające z aspiracji treści żołądkowej, bóle nadbrzusza, nieprzyjemny zapach z ust, a w bardziej zaawansowanych stadiach – krwawe wymioty, chrypka spowodowana uciskiem guza na nerwy krtaniowe oraz gwałtowna utrata wagi.
Najczęstszą formą raka przełyku jest rak płaskonabłonkowy, który stanowi około 90% przypadków tej choroby. Pozostałe 10% to rak gruczołowy, zwykle lokalizujący się w dolnej trzeciej części przełyku. Szanse na 5-letnie przeżycie są bardzo niskie i wynoszą tylko około 8%.