Zażywasz te leki? W czasie upałów uważaj na dotkliwe skutki uboczne

2023-08-16 12:57

Miniony długi weekend w Polsce dał się we znaki pod względem wysokich temperatur. Wiele osób szukało sposobów na schłodzenie, lub ukrywało się w domu przed słońcem. Najbliższe dni także będą upalne. Okazuje się, że niektóre grupy leków, w tym leki antyhistaminowe mogą doprowadzić do przegrzania organizmu.

Zażywasz te leki? W czasie upałów uważaj na dotkliwe skutki uboczne
Autor: Fot. Getty Images

Choroby przytrafiają się bez względu na porę roku. Zatem przyjmowanie określonych preparatów farmakologicznych jest konieczne także latem. Niektóre leki w połączeniu z wysoką temperaturą na zewnątrz mogą wpływać na samopoczucie. Pamiętaj jednak, aby pod żadnym pozorem nie rezygnować z ich przyjmowania bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Weterynarz- Zadbaj o swojego psa podczas upałów

Upały kontra leki. Co warto wiedzieć o przyjmowanych środkach?

Ulotki załączone do lekarstw często są traktowane jako zbyteczny dodatek. Pacjenci jeśli je czytają, to zazwyczaj ograniczają pole zainteresowania do zastosowania preparatu, dawkowaniu i ewentualnych skutków ubocznych.

Warto wspomnieć, że w przypadku niektórych lekarstw zamieszczana jest także informacja dotycząca działania substancji po spożyciu w kontakcie z promieniami słońca. Naczelna Izba Aptekarska podaje listę leków, które po zażyciu wywołują fototoksyczne lub fotoalergiczne reakcje skórne. Są to:

  • antybiotyki,
  • leki przeciwzapalne,
  • leki antyhistaminowe,
  • zioła takie jak np. dziurawiec, który znajduje się m.in. w lekach na depresję. 

Jak podkreśla portal Nauka w Polsce, istnieje grupa pacjentów, która po wyjściu na słońce może odczuwać efekty przegrzania. Mowa o osobach zażywających chemioterapeutyki stosowanych w zakażeniach dróg moczowych, dróg oddechowych i zakażeniach skóry.

Okazuje się, że pacjent zażywający wymienione preparaty może ulec oparzeniom słonecznym lub fotodermatozie, czyli uczuleniu na słońce, które objawiają się swędzącą wysypką, obecnością czerwonych plam oraz pęcherzy z wysiękiem ropnym. Przegrzanie grozi także osobom sięgającym w trakcie upałów po leki, które w składzie mają pochodne efedryny oraz neuroleptyki.

Zaznaczamy, że jeżeli poczujesz się gorzej, lub zauważysz objawy skórne, koniecznie skonsultuj się z lekarzem prowadzącym. Nie odstawiaj leków na własną rękę i chroń organizm przed wysokimi temperaturami. Pamiętaj również o piciu większej ilości płynów niż zazwyczaj. W czasie upałów zaleca się przyjmowanie nawet trzech litrów dziennie.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna apeluje, aby unikać wychodzenia z domu w godzinach od 11. do 15. Pomocne będą też krótkie prysznice lub chłodne okłady. Należy również unikać alkoholu oraz napojów zawierających kofeinę, ponieważ działają moczopędnie i przyczyniają się do odwodnienia.

Które leki chować w lodówce? Nie lekceważ upałów

Specjaliści zaznaczają również, że istotna jest kwestia właściwego przechowywania leków. Podczas upałów warto niektóre z nich schować w lodówce. Pamiętaj, że o wskazówki możesz zapytać farmaceutę, który wie, gdzie należy położyć zażywane preparaty.

Kiedy na dworze panują wysokie temperatury, a w domu nie masz zainstalowanej klimatyzacji, która schłodzi pomieszczenie, te leki koniecznie schowaj do lodówki:

  • probiotyki,
  • leki adrenergiczne,
  • leki uspokajające,
  • antybiotyki,
  • analogi GLP-1 we wstrzykiwaczach.

Warto zaopatrzyć się w woreczki strunowe i schować w nich określony lek, aby chronić je również przed wilgocią panującą w lodówce.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki