Zauważyła dziwne siniaki na twarzy córki. Tak dawał o sobie znać rzadki nowotwór
Dla rodziny zaledwie 3-letniej Avy Bolton diagnoza choroby była najgorszą informacją, jaką musieli znieść. Nietypowe objawy okazały się niezwykle groźnym przeciwnikiem. Schorzenie szybko postępowało, odbierając dziewczynce siły. Po wielu miesiącach walki z nowotworem, rodzice dziecka nadal drżą o jej zdrowie.
Ava miała niespecyficzne objawy. Pierwszym z nich były siniaki wokół oczu. Potem dziewczynka zaczęła utykać. Szybko stała się chorowita i ospała.
"Byliśmy zdruzgotani"
Natalie i Scott – rodzice 3-latki – początkowo myśleli, że nietypowe objawy powoduje zakażenie wirusem. Postanowili zabrać córkę do lekarza, który skierował ich do lokalnego szpitala. Tam Ava miała badania krwi i pobrano jej szpik kostny. Okazało się, że w jej ciele spustoszenie sieje rak. Dziewczynka miała nerwiaka zarodkowego współczulnego, inaczej nazywanego neuroblastomą.
Choroba dotyka głównie niemowlęta i małe dzieci. U Avy została odkryta w zaawansowanym stadium, gdy rozprzestrzeniła się po całym ciele dziecka. - Byliśmy całkowicie zdruzgotani, nie mogliśmy sobie tego wyobrazić – wspomina Natalie, która z wykształcenia jest pielęgniarką.
"Tylko 40-50 proc. szans na przeżycie"
Gdy rodzice dziewczynki poznali rokowania córki, oniemieli. - Ava miała tylko 40-50 proc. szans na przeżycie – podkreślili. Dziewczynka od razu rozpoczęła chemioterapię i potrzebne leczenie. Regularnie była poddawana transfuzjom krwi i przeszła pobranie komórek macierzystych.
Do sierpnia ma otrzymywać silniejszą dawkę chemii. - To zniszczy jej cały układ odpornościowy i będzie bardzo podatna na infekcje, które mogą zagrażać życiu – zaznacza mama dziecka. Nawet jeśli leczenie przyniesie efekty, rodzice 3-latki są świadomi dalszego zagrożenia.
Istnieje bowiem ponad 60 proc. szans na powrót choroby, co z kolei zmniejsza jej szanse na przeżycie do 5 proc. Rodzice Avy utworzyli zbiórkę pieniędzy na leczenie zapobiegające nawrotowi schorzenia.
Jak objawia się neuroblastoma?
Do objawów neuroblastomy należą:
- bolesny, spuchnięty brzuszek,
- trudności w oddawaniu moczu,
- zaparcia,
- guzek na szyi,
- siniak na skórze, najczęściej w okolicy oczu,
- osłabienie nóg i niepewny chód,
- trudności z połykaniem,
- zmęczenie,
- bladość skóry,
- ból kości.
Neuroblastoma może dawać o sobie znać także poprzez utratę apetytu, zmniejszeniem masy ciała, drażliwość. Jeśli zauważasz podobne objawy u swojego dziecka, koniecznie udaj się do lekarza.