Zatrucie chlorem na basenie w Warszawie. Wiele osób poszkodowanych

2024-07-27 8:53

Na warszawskiej pływalni na Targówku doszło do zatrucia chlorem, są poszkodowani - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie na swoim profilu na Facebooku. Do szpitala trafiło 21 osób, a według nieoficjalnych informacji stężenie chloru w wodzie basenowej mierzone przy dnie było przekroczone ponad dziesięciokrotnie.

Zatrucie chlorem na basenie w Warszawie. Kilkadziesiąt osób poszkodowanych
Autor: Getty Images

Do zdarzenia doszło w piątek wieczorem na pływalni Polonez OSiR przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku w Warszawie. Jak poinformowali ratownicy z Meditrans, w chwili publikacji komunikatu poszkodowane były 23 osoby - dorośli i dzieci. 

Stwierdzono u nich objawy zatrucia chlorem. Na miejsce wysłano kilkanaście Zespołów Ratownictwa Medycznego, policję, 11 zastępów straży pożarnej - w tym specjalistyczną grupę ratownictwa chemiczno-ekologicznego z JRG6. 

Jak przekazał mediom st. kpt. Wojciech Kapczyński ze stołecznej straży pożarnej, część osób wykazuje objawy zatrucia wziewnego. 21 osób trafiło do szpitala - dwie, mimo objawów zatrucia, odmówiły. Ewakuowano 60 osób. Strażacy pobrali próbki wody z basenu.

Z relacji świadków wynika, że woda w basenie nagle zmieniła kolor na żółty. Według nieoficjalnych informacji Polskiej Agencji Prasowej poziom chloru w wodzie był znacznie przekroczony. Przy dnie stwierdzono ponad dziesięciokrotne przekroczenie normy – 8,03 mg/l (norma 0,3-0,7), a na lustrze wody ponad trzykrotne – zawartość chloru wyniosła 2,41 mg/l (norma (0,3-0,7).

Jak dochodzi do zatrucia chlorem? 

Chlor to jeden z pierwiastków mających postać gazu. W temperaturze pokojowej jest cięższy od powietrza, ma żółtozielony kolor i drażniący zapach. To silnie działający środek dezynfekujący, stosowany m.in. do uzdatniania wody w basenie -  skutecznie niszczy bowiem bakterie i substancje organiczne obecne w wodzie.

Eksperci podkreślają, że sam proces chlorowania przebiega bardzo szybko, a dawki chloru stosowane w basenach są niewielkie i dzięki temu całkowicie bezpieczne dla zdrowia.

Tym niemniej pierwiastek ten ma właściwości drażniące i może negatywnie wpływać na układ oddechowy - a w dużych dawkach na cały organizm.

Do zatrucia chlorem na basenie może dojść na skutek kontaktu z dużą ilością tej substancji, najczęściej w wyniku wady instalacji lub błędu ludzkiego. W wyniku wziewnego zatrucia chlorem może dojść do podrażnienia spojówek i błon śluzowych w drogach oddechowych, z kolei w wyniku kontaktu ze skórą do silnych oparzeń. 

Jak rozpoznać zatrucie chlorem? Objawy 

Wziewne zatrucie chlorem daje określone objawy, których intensywność zależy zarówno od ilości i stężenia substancji, jak i od wieku, czasu ekspozycji oraz indywidualnych predyspozycji. Krótkie narażenie na chlor o niskim stężeniu kończy się zazwyczaj lekkim kaszlem i podrażnieniem spojówek. Wyższe - do dużo poważniejszych objawów, wśród których są: 

  • silny kaszel
  • problemy z oddychaniem, duszność
  • wymioty
  • uczucie lęku wywołane problemami z oddechem
  • sinica

Silne zatrucie może doprowadzić do wstrząsu, obrzęku płuc, śpiączki, a nawet do zgonu. Osobie, u której podejrzewa się zatrucie chlorem, podawane są zazwyczaj środki przeciwkaszlowe i tlen pod w warunkach szpitalnych. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki