Zasypiasz szybko czy zajmuje ci to całe godziny? To wiele mówi o twoim stanie zdrowia

2024-10-06 12:38

Zasypiasz szybko i łatwo czy może godzinami przewracasz się z boku na bok, kiedy sen wciąż pozostaje nieuchwytny? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie może nam wiele zdradzić na temat stany naszego zdrowia. Co warto wiedzieć?

Zasypiasz szybko czy zajmuje ci to całe godziny? To wiele mówi o twoim stanie zdrowia
Autor: fot. Getty Images Zasypiasz szybko czy zajmuje ci to całe godziny? To wiele mówi o twoim stanie zdrowia

Nie każdy z nas potrafi zasnąć od razu po położeniu głowy na poduszkę, co jest całkowicie normalne. Okazuje się jednak, że to ile czasu zajmuje nam normalnie zaśnięcie, może być podpowiedzią na temat naszego stanu zdrowia.

Szybkość zasypiania może powiedzieć wiele o naszym zdrowiu. Co warto wiedzieć?

Tu warto przedstawić termin, który znany jest jako latencja snu. Jest to jeden z podstawowych parametrów opisu snu, który wyznacza się na podstawie badania polisomnograficznego. Oznacza on czas od położenia się do łóżka i zgaszenia światła do pierwszego wystąpienia stadium 2 snu, lub też każdego innego stadium poza 1.

Ta wartość jest co prawda w pewnym stopniu elastyczna, jednak istnieją pewne parametry optymalnego "wyłączenia się" dla snu. Według ekspertów każda skrajność - czyli zarówno zbyt szybkie, jak i zbyt wolne zasypianie - może być powodem do obaw.

Psycholożka kliniczne i specjalistka od bezsenności, Kristen Casy w rozmowie z portalem HuffPost powiedziała, że idealny czas zasypiania będzie się różnił w zależności od osoby. Jednak National Sleep Foundation sugeruje, że u zdrowej osoby zasypianie powinno trwać około 15-20 minut.

Bezsenność - co zrobić, aby zasnąć?

Szybkie zasypianie

Jeśli chodzi o szybkie i późne zasypianie, to odpowiedzialnych za to może być kilka czynników. Za szybkie zasypianie odpowiadać może:

  • wyczerpanie,
  • "śmieciowy sen" - czyli kiepski jakościowo,
  • zły stan zdrowia psychicznego - odpowiedzialne za to mogą być np. depresja, jak i skutki uboczne leków przeciwdepresyjnych,
  • bezdech senny - może się on bowiem przyczyniać do pogorszenia jakości snu, co powoduje senność w ciągu dnia i zmiany nastroju.

Zbyt długie zasypianie

Jeśli chodzi natomiast o powolne zasypianie, to według ekspertów odpowiadać za to może:

  • kiepska rutyna snu - jak na przykład picie kawy po południu, picie alkoholu, praca w niestandardowych godzinach czy złe nawyki związane ze snem,
  • stres - wiele chorób psychicznych zaczyna się od trudności z zasypianiem. 

Jak pomóc sobie zasnąć?

Eksperci są jednak zdania, że prawidłowa higiena snu może być pomocna w złagodzeniu skutków czynników, na które nie mamy wpływu. Do najlepszych praktyk zaliczać się będzie przestrzeganie regularnego harmonogramy snu, niespożywanie kofeiny nawet do 12 godzin przed snem, unikanie późnych posiłków i alkoholu, przebywanie na słońcu i utrzymywanie ciemnej, chłodnej i cichej sypialni.

Zobacz także: Jak spać lepiej? 9 wskazówek na dobry sen

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki