Zasiłek chorobowy znowu w górę. Jakie stawki będą obowiązywać od 1 lipca?

2024-06-27 9:51

Od 1 lipca, przebywając na zwolnieniu L4, można liczyć na wyższe świadczenia chorobowe. Wynika to z faktu, że wzrasta podstawa wymiaru zasiłku chorobowego. O ile wzrośnie wysokość świadczeń? Wyjaśniamy.

Zasiłek chorobowy znowu w górę. Jakie stawki będą obowiązywać od 1 lipca?
Autor: GettyImages Zasiłek chorobowy znowu w górę. Jakie stawki będą obowiązywać od 1 lipca?

Wzrasta zasiłek chorobowy od 1 lipca

Począwszy od lipca 2024, będzie obowiązywać nowa minimalna podstawa wymiaru, jeśli chodzi o zasiłek chorobowy. Komu może przysługiwać wspomniany zasiłek? Prawo do niego mają ubezpieczeni pracownicy, w trakcie trwania okresu, w którym przebywają na zwolnieniu lekarskim.

"Pracownica" ZUS oszukała 81-latkę

Dlaczego wzrasta zasiłek chorobowy? 

Skąd wzrost podstawy wymiaru zasiłku chorobowego? Wynika to z faktu, że wspomniana podstawa ściśle wiąże się z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę. Właśnie 1 lipca 2024 nastąpi zmiana wysokości rzeczonego minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego nie może być przy tym niższa niż minimalne wynagrodzenie, pomniejszone o 13,71 proc.

O ile wzrasta zasiłek chorobowy? 

To już kolejna w tym roku zmiana wysokości podstawy zasiłku chorobowego. Poprzednią zmianę wprowadzono 1 stycznia b.r. Do 30 czerwca omawiana kwota wynosiła 3660,42 zł, zaś od dnia 1 lipca do końca 2024 roku wynosić będzie 3710,47 zł.

Niemniej jednak należy mieć na uwadze również fakt, że konkretna kwota zależy od wysokości zarobków osoby ubezpieczonej. Kwotę tę wylicza się na podstawie średniego wynagrodzenia pracownika z ostatnich 12 miesięcy.

Jak wyliczany jest zasiłek chorobowy? 

Podstawę wylicza się dokładnie na podstawie średniego wynagrodzenia z 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła niezdolność do pracy. Jeśli niezdolność do pracy wystąpiła przed upływem 12 miesięcy, wylicza się średnie wynagrodzenie z pełnych miesięcy poprzedzających ową niezdolność.

CZYTAJ TEŻ: Nowe zasady L4 po zwolnieniu z pracy. O tym nie zapomnij, bo pieniądze przepadną

Jak naliczany jest zasiłek chorobowy? Standardowo wynosi 80 proc. podstawy wymiaru, ale są od tej reguły następujące wyjątki:

  • W okresie niezdolności do pracy powstałej wskutek wypadku w pracy albo w drodze do/z pracy wynosi 100 proc., także w trakcie pobytu w szpitalu;
  • Analogicznie 100 proc. w czasie ciąży;
  • W sytuacji, gdy niezbędne jest poddanie się badaniom jako dawca narządów lub w związku z zabiegiem oddania narządów, komórek, tkanek – również 100 proc.

Ile czasu można pobierać zasiłek chorobowy? 

To, jak długo można pobierać zasiłek chorobowy, zależy od przyczyny niezdolności do pracy. Innymi słowy, zasiłek chorobowy można pobierać przez 182 dni w przypadku chorób, z wyjątkiem gruźlicy, albo przez 270 dni w przypadku ciąży albo zachorowania na gruźlicę.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki