Zapomnij o BMI. To porównanie talii do wzrostu może być ważniejsze dla zdrowia
Dotychczas jednym z najpopularniejszych sposobów sprawdzenia, czy nasza masa ciała jest prawidłowa, było obliczanie swojego BMI. Naukowcy odkryli jednak ciekawy sposób, dzięki któremu można sprawdzić, czy jest się w grupie ryzyka wystąpienia niektórych chorób. Chodzi o zestawienie obwodu talii do wzrostu.
Organ nadzoru zdrowia National Institute for Health and Care Excellence (Nice) twierdzi, że ludzie powinni być zachęcani do mierzenia własnego stosunku talii do wzrostu. Wszystko ze względu na to, że zbyt dużo tłuszczu w okolicy środkowej wiąże się z większym ryzykiem cukrzycy typu 2, wysokiego ciśnienia krwi i chorób serca.
Dlaczego warto mierzyć talię?
Dr Paul Chrisp z Nicei powiedział, że zaktualizowane wytyczne są „prostym i skutecznym sposobem” na zarządzanie swoim zdrowiem.
„Nasza komisja stwierdziła, że wyraźną korzyścią ze stosowania wskaźnika talii do wzrostu jest to, że ludzie mogą łatwo go zmierzyć, zinterpretować wyniki i zasięgnąć porady medycznej, jeśli są w grupie podwyższonego ryzyka zdrowotnego” - tłumaczy.
Dlatego ludzie powinni być zachęcani do mierzenia stosunku talii do wzrostu. Naukowcy twierdzą, że wymiary talii powinny stanowić mniej więcej połowę naszego wzrostu.
Jaki powinien być stosunek talii do wzrostu?
Zdrowy stosunek talii do wzrostu jest sklasyfikowany jako 0,4 do 0,49. Stosunek 0,5 do 0,59 stawia ludzi w grupie zwiększonego ryzyka problemów zdrowotnych, podczas gdy 0,6 lub więcej oznacza grupę najwyższego ryzyka.
Przykładowy zdrowy stosunek wzrostu do talii u kobiet to: kobieta o wzroście 162,5 cm wzrostu i obwodzie talii 73,66 cm. Gdyby kobieta o takim wzroście miała około 81,28 cm w talii, zbliżałaby już się do niezdrowej granicy.
Tymczasem mężczyzna o wzroście 177,80 cm byłby narażony na zwiększone ryzyko chorób, gdyby jego talia wynosiła około 91,44 cm.
Naukowcy zachęcają do zmienierza stosunku talii do swojego wzrostu, gdyż może być to prostym sposobem na kontrolowanie swojego stanu zdrowia i szybkiego zareagowania w przypadku wystąpienia ryzyka groźnych chorób.