Zapomniana choroba wraca w ulubionych kurortach Polaków. Liczba zakażeń szybko wzrasta
Zapomniane choroby wirusowe i bakteryjne w ostatnich latach „przeżywają renesans”. Czynniki społeczne i geopolityczne powodują rozprzestrzenianie się schorzeń, o których ludzkość już (prawie) zapomniała. Jedna z takich chorób atakuje w uwielbianym przez Polaków "wakacyjnym raju".
Wzrost zachorowań na krztusiec w Chorwacji
W lipcu, sierpniu i wrześniu w rejonie splicko-dalmatyńskim odnotowano prawie 40 przypadków zachorowań na krztusiec. Większość zakażeń dotyczy dzieci w wieku niemowlęcym, które nie zdążyły jeszcze przyjąć szczepień.
Jednak do zachorowań dochodzi też w ogniskach domowych, przez co na liście chorych znalazły się też dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz dorośli.
Krztusiec w Chorwacji - epidemiolodzy szacują liczbę zachorowań
Cytowana przez chorwacki portal Dalmacija Danas epidemiolożka dr n. med. Milka Brzović zwróciła uwagę na fakt, że dopiero pełne zaszczepienie kilkoma dawkami pozwala na zapewnienie ochrony epidemicznej. Podkreśliła też, że dopiero trwają badania epidemiczne, które pozwolą oszacować pełną skalę zachorowań i porównać ją z zachorowaniami z ubiegłych sezonów.
Chorwacja to kraj szczególnie chętnie odwiedzany przez Polaków. Z uwagi na dogodną pogodę, niezłe ceny i niewielką odległość od Polski, jest to jedna z najbardziej popularnych destynacji wypoczynkowych, zarówno latem, jak i jesienią. Z tego względu warto zachować ostrożność na wyjazdach i po powrocie, zwracając uwagę na ewentualne niepokojące objawy.
Krztusiec - przyczyny i objawy
Krztusiec to choroba wywoływana przez bakterie Bordetella pertussis, które przenoszą się drogą kropelkową. Objawy mogą być kojarzone z innymi infekcjami. Po dwóch tygodniach pojawia się charakterystyczny napadowy kaszel, aż do odruchu wymiotnego i rzężący oddech. Leczenie polega na antybiotykoterapii w warunkach ambulatoryjnych. W niektórych przypadkach konieczne może być leczenie szpitalne.
W Polsce szczepienie przeciw krztuścowi należy do szczepień obowiązkowych. Szczepionka podawana jest w kilku dawkach, w 2, 3/4, 5, 16/18 mies. życia oraz w 14 r.ż. Zaleca się powtórzenie szczepienia ok. 19 r.ż. i później co 10 lat, celem utrzymania odporności u osób dorosłych.