Zapisz ten numer, jeśli ty lub bliscy chorujecie na raka. Ruszyło bezpłatne wsparcie dla chorych
Diagnoza: nowotwór zawsze budzi lęk. Całe życie przewraca się wtedy do góry nogami. W takiej chwili wsparcia potrzebuje nie tylko sam chory, ale również jego bliscy. To właśnie z myślą o nich powstała infolinia, gdzie osoby z przeszkoleniem psychologicznym pomagają tym, którzy tego potrzebują.
Strach, rozpacz, niedowierzanie - te emocje najczęściej towarzyszą osobom, u których zdiagnozowano nowotwór. To czas, kiedy najbardziej potrzebują oni wsparcia - nawet jeśli sami przed sobą nie chcą się do tego przyznać.
Pomocy potrzebują pacjenci, ale też ich najbliżsi, którzy wspólnie z chorym będą musieli zmierzyć się z wyzwaniami, jakie niesie choroba onkologiczna. Nie są oni jednak zostawieni sami sobie.
Ruszyła bezpłatna infolinia dla pacjentów
Z myślą o takich osobach powstała specjalna infolinia, gdzie osoby z przeszkoleniem psychologicznym czekają na telefony od tych, którzy potrzebują wsparcia.
Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 17.00 – 19.00 i powstała dzięki Stowarzyszeniu Polskie Amazonki Ruch Społeczny, które uruchomiło ją w ramach Centrum Kryzysowego (www.centrumkryzysowe.org).
– Od lat działamy na rzecz osób z chorobami nowotworowymi. Uważamy, że wsparcie psychologiczne jest bardzo ważnym elementem terapii, które pozytywnie wpływa na proces leczenia. Niestety często osoby chore nie mają z kim porozmawiać na temat swojej sytuacji, ponieważ wolą nie obarczać osób bliskich swoimi problemami. Dlatego właśnie uruchomiłyśmy specjalną infolinię 22 105 55 33, na którą można zadzwonić, aby otrzymać wsparcie oraz uzyskać odpowiedzi na pytania, które pojawiają się podczas diagnozy i w trakcie leczenia – mówi Elżbieta Kozik, prezes Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.
Nikt nie zostanie pozostawiony sam sobie
– Dzwoniąc na naszą infolinię otrzymasz pomoc, której potrzebujesz. Postaramy się przeprowadzić cię przez cały proces diagnostyczny, udzielając informacji oraz wsparcia psychologicznego. Zależy nam, żebyś nie czuł się zagubiony i pozostawiony sam sobie – mówi Marzena, jedna z pracowniczek infolinii Centrum Kryzysowego.
– Zadzwonić mogą do nas nie tylko osoby chore, ale również te, które dowiedziały się, że osoba z ich otoczenia choruje na raka. Bardzo ważne jest, aby takie osoby też otrzymały wsparcie, ponieważ one również niosą bagaż choroby, o czym często się zapomina – dodaje Renata, która udziela wsparcia w ramach infolinii.
Centrum Kryzysowe w ramach, którego działa infolinia, to portal wiedzy na temat chorób nowotworowych. Można tu znaleźć informacje na temat raka piersi, płuca i jajnika, z czasem dojdą kolejne nowotwory.
Na stronie portalu dostępne są m.in. informacje opisujące ścieżkę diagnostyki i leczenia choroby nowotworowej, lista ośrodków onkologicznych specjalizujących się w leczeniu danych nowotworów, lista badań niezbędnych w trakcie diagnostyki i procesu leczenia. Wszystkie powstały w oparciu o Radę Naukową, w której skład wchodzą specjaliści z dziedziny onkologii.