Zamiast ochłody - bakterie, wirusy i grzyby. Oto co kryje się w miejskich fontannach
Przyszło lato, a wraz z nim sezon na kąpiele w fontannach można uznać za otwarty. Temat ten powraca co roku jak bumerang, a fontanny w centrach miast regularnie zmieniają się w improwizowane kąpieliska. Jakie zagrożenia czyhają w wodzie - nie tylko w fontannach, ale i w basenach? Sprawdzamy.
Dlaczego nie należy kąpać się w fontannach?
Niektóre osoby ochładzają się tam spontanicznie, inne zaś przygotowują się do tego zorganizowanie, zabierając ze sobą nie tylko stroje kąpielowe, lecz także profilaktycznie przygotowane ręczniki.
CZYTAJ TEŻ: Kąpiel w miejskiej fontannie? 11 powodów, by tego nie robić
Oczywiście, kwestia odpowiedniego ubioru i zachowania w centrum miasta, które nie jest przecież przeznaczone jako kąpielisko, stanowi istotny problem. Jednak kluczowym argumentem przeciwko kąpielom w fontannach są kwestie zdrowotne.
Co ważne, podobnie jak w przypadku fontann, "atrakcje" w postaci bakterii czy grzybów występują również na basenach i innych zbiornikach wodnych - choć w miejscach, gdzie woda jest pod kontrolą, szanse na nieprzyjemne doświadczenia są mniejsze, co nie znaczy, że zerowe. Sprawdzamy, jakie zagrożenia niosą ze sobą wakacyjne kąpiele.
Grzybice, bakterie i odchody mogą być w fontannach
Grzybice, nie tylko stóp, lecz także okolic intymnych, mogą być skutkiem kontaktu z zanieczyszczoną wodą, w tym także basenową. Dodatkowo, w wodzie mogą występować również rzęsistki.
Kierując się więc w upalny dzień w stronę fontanny w poszukiwaniu ochłody, warto mieć na uwadze, że takie miejsca czasem są wykorzystywane przez osoby bezdomne, które nie zawsze dbają o odpowiednią higienę i mogą cierpieć z powodu różnych schorzeń.
W internecie łatwo można znaleźć zarejestrowane nagrania i zdjęcia, na których widać osoby, które dosłownie myją się w fontannach, podmywając także miejsca intymne.
CZYTAJ TEŻ: GIS ostrzega przed fontannami. Poważne konsekwencje dla zdrowia
Jakie bakterie mogą być w wodzie z fontanny?
Ponadto, z wodą w tych miejscach mają kontakt zwierzęta, które również mogą przenosić bakterie, wirusy i pasożyty. Gronkowce, salmonella, legionella, E.coli – to dopiero początek listy.
W wodzie z fontanny można znaleźć także ślady kału i moczu ludzi i zwierząt. Woda w fontannach, które oficjalnie nie są kąpieliskami, nie jest kontrolowana ani uzdatniana do kontaktu.
W czasie upału zdecydowanie lepiej skorzystać z dedykowanych do tego celu tzw. kurtyn wodnych lub nosić ze sobą dyfuzor do rozpylania mgiełki wodnej. Warto też dbać o odporność, żeby w razie kontaktu z drobnoustrojami (czego nie można wykluczyć), nie ulec infekcji.