Zaktualizowano zalecenia dotyczące stosowania statyn. Wiemy, kto powinien je przyjmować
Krajowa grupa zadaniowa zaktualizowała swoje zalecenia dotyczące stosowania statyn w celu zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Osoby z jakiej grupy wiekowej są predysponowane do przyjmowania tych leków? Sprawdź najnowsze rekomendacje naukowców.
Amerykańska grupa zadaniowa ds. usług zapobiegawczych (USPSTF) opublikowała w Journal of the American Medical Association (JAMA) swoje zalecenia Trusted Source dotyczące stosowania statyn w zapobieganiu chorobom serca. Z raportu wynika, że statyny zapewniają co najmniej umiarkowane korzyści w zmniejszaniu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych u niektórych osób starszych. Ponadto przerwanie leczenia statynami mnożne znacznie zmniejszyć ochronę przed chorobami serca w ciągu całego życia.
Badacze podkreślają, że znaczna część korzyści ze statyn pojawia się w późniejszym okresie życia.
Czym są statyny?
Statyny to leki, które działają poprzez blokowanie substancji potrzebnej organizmowi do wytwarzania cholesterolu.
Leki te zostały powiązane z niższym ryzykiem chorób serca i udaru mózgu. Mogą pomóc ustabilizować płytki na ścianach naczyń krwionośnych i zmniejszyć ryzyko niektórych zakrzepów krwi.
Zaktualizowane zalecenia z 2016 roku
USPSTF, by w celu aktualizacji zaleceń, zbadała zarówno korzyści, jak i szkody, będące wynikiem stosowania statyn w celu zmniejszenia zachorowalności i śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych.
Do tej analizy wykorzystano badania kliniczne, w których udział wzięło ponad 70000 osób.
Analiza wykazała, że stosowanie statyn w zapobieganiu incydentom sercowo-naczyniowym i śmiertelności daje "co najmniej umiarkowaną korzyść netto" u osób w wieku 40-75, które nie miały chorób serca, ale wykazywały jeden (lub więcej) czynnik ryzyka (dyslipidemię, cukrzycę, nadciśnienie lub palenie tytoniu).
„Nasze oświadczenie koncentruje się na statynach. Ale ważne jest, aby zrozumieć, że nie zalecamy ich stosowania dla wszystkich osób, tylko dorosłych w wieku od 40 do 75 lat, którzy mają jeden (lub więcej) czynników ryzyka i są narażeni na wysokie ryzyko pierwszego udaru lub zawału serca” – podkreśla dr John B. Wong, tymczasowy szef Pracownik naukowy i klinicysta podstawowej opieki zdrowotnej w Departamencie Medycyny w Tufts Medical Center w Massachusetts.
„Istnieją mocne dowody z badań, że statyny pomagają pacjentom uniknąć pierwszego zawału serca i pierwszego udaru. Odkryliśmy również, że ci, którzy przyjmowali statyny, żyli dłużej, mieli wyższy wskaźnik przeżywalności” – dodaje.
Według badaczy, zamiast od razu stosować statyny, powinno się zapobiegać chorobom serca. Jak podkreśla dr Elizabeth Klodas, założycielka Kliniki Kardiologii Prewencyjnej w Minnesocie, „jeśli coś jest spowodowane paleniem, złą dietą lub brakiem aktywności, pierwszym krokiem powinno być rzucenie palenia, lepsze odżywianie i/lub więcej ruchu przed zażyciem leku”.