Zakażenie wariantem Delta a konieczność pobytu w szpitalu. Oszacowano ryzyko
Jak wynika z badań angielskich naukowców, u pacjentów zakażonych wariantem Delta koronawirusa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, wymagającego pobytu w szpitali jest ponad dwukrotnie wyższe niż u osób zakażonych wariantem Alfa. Wyniki badań opublikowano w prestiżowym czasopiśmie medycznym Lancet.
Badacze z Uniwersytetu w Cambridge przeanalizowali ponad 43 tys. przypadków zakażeń koronawirusem w Anglii między 29 marca a 23 maja br., zarówno u pacjentów, którzy COVID-19 leczyli w warunkach domowych, jak i u tych, którzy z jego powodu trafili do szpitala.
Każda próbka była sekwencjonowana, by określić, który wariant spowodował infekcję. 1,8 proc. zakażeń zdiagnozowano u w pełni zaszczepionych osób, 24 proc. u tych, którzy przyjęli tylko jedną dawkę, a 74 proc. zainfekowanych nie było zaszczepionych.
Na podstawie wyników analizy badacze ustalili, że ryzyko hospitalizacji z powodu zakażenia dominującym obecnie w Wielkiej Brytanii wariantem Delta jest 2,26 raza wyższe niż w przypadku infekcji wariantem Alfa, będącym wcześniej najbardziej rozpowszechnionym wariantem.
Jak podkreślają autorzy badania, jego wyniki sugerują, że ogniska zakażeń wariantem Delta w niezaszczepionych populacjach mogą prowadzić do większego obciążenia systemu opieki zdrowotnej niż ogniska wariantu Alfa. „Wyniki badań podkreślają również znaczenie szczepień” - powiedziała dziennikowi The Guardian jedna z autorek publikacji, dr Anne Presanis z Uniwersytetu w Cambridge.
Dr Peter English, epidemiolog i emerytowany przewodniczący komitetu zdrowia publicznego brytyjskiej izby lekarskiej w rozmowie z The Guardian powiedział zaś: „Wiadomo już, że wariant Delta jest znacznie bardziej zakaźny, a obecna analiza potwierdziła, że osoby nim zainfekowane częściej trafiają do szpitala”.
Porady eksperta