Zakazane nawet w Chinach, w Polsce sięgają po nie już 13-latki. Skala jest ogromna

2024-02-06 10:18

Elektroniczne papierosy stają się dużym zagrożeniem dla polskiej młodzieży. Co czwarty nastolatek pali je praktycznie codziennie po to, by sprawić sobie przyjemność lub się odstresować. Skala używania e-papierosów o słodkim aromacie wśród nieletnich niebywale wzrasta. Jak wynika z raportu Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG) w 2023 roku sprzedaż tych nowatorskich wyrobów tytoniowych liczona jest w milionach. Ekspert ds. zdrowia publicznego bije na alarm.

Zakazane nawet w Chinach, w Polsce sięgają po nie już 13-latki. Skala jest ogromna
Autor: Getty Images Zakazane nawet w Chinach, w Polsce sięgają po nie już 13-latki. Skala jest ogromna

Jednorazówki z Chin zalewają masowo europejski rynek, w Polsce sprzedaż tych wyrobów tytoniowych kwitnie. Według danych Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG) sprzedano w naszym kraju około 100 mln sztuk jednorazowych e-papierosów. Cieszą się ogromną popularnością wśród nastolatków, którzy wierzą w to, że te nowatorskie wyroby są nieszkodliwym substytutem klasycznych papierosów.

Alarmujące wyniki raportu ws. e-papierosów

Wyniki raportu IPAG pokazują, że od 2022 roku sprzedaż jednorazówek wzrosła o ponad 200 proc. Rzeczywista wielkość jest o wiele wyższa w porównaniu z danymi udostępnionymi przez Biuro do spraw Substancji Chemicznych. Ten urząd centralny ocenił, że w 2022 roku sprzedano prawie 14,5 mln urządzeń, a informacji dot. sprzedaży e-papierosów w 2023 roku jeszcze nie przedstawił.

E-papierosy biją rekordy wśród nastolatków. Niepełnoletni chętnie sięgają po elektroniczne papierosy o smaku owocowym (np. anansowym, melonowym, cytrynowym) lub deserowym (np. ciasteczkowym, waty cukrowej czy lodów śmietankowych). Niestety, mogą je kupić bez problemu w sieci. Sklepy internetowe oferują atrakcyjne ceny, szeroką gamę smaków, oraz atrakcyjne, kolorowe urządzenia.

Poradnik Zdrowie: współuzależnienie

Prof. Mateusz Jankowski wskazuje w rozmowie z portalem naukawpolsce.pl, że „ponad 30 proc. nastolatków rozpoczyna inicjację nikotynową właśnie od e-papierosa”. - Ponad 70 proc. nastolatków sięga po e-papierosy z uwagi na dostępne warianty smakowe – dodaje.

Niebezpieczna moda na e-papierosy wśród dzieci

Coraz więcej państw rozprawia się z e-papierosami. 29 stycznia rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział zakaz sprzedaży tych wyrobów tytoniowych, który miałby wejść w życie od 2025 roku. Tym sposobem chcą ukrócić skalę tego problemu.

Na wyspach brytyjskich jednorazówki palą głównie dzieci w grupie od 11 do 17 lat. „Muszę dbać o długofalowy interes społeczeństwa. Dlatego zdecydowałem, że czas zakazać sprzedaży jednorazowych e-papierosów, które powodują wzrost popularności e-papierosów wśród młodzieży" – przekazał premier Anglii Rishi Sunak.

Nad wprowadzeniem takiej regulacji pracują m.in. Niemcy, Francja, Irlandia. W październiku 2022 roku Chińska Republika Ludowa – jak czytamy w raporcie IPAG – zakazała sprzedaży wspomnianych jednorazówek z uwagi na niebezpiecznie rosnący popyt wśród nastolatków. Natomiast zezwoliła na dalszą produkcję wyrobów tytoniowych i eksport na Zachód.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki