Zakaz sprzedaży e-papierosów coraz bliżej. Dodano zapis o "podgrzewanych wyrobach tytoniowych"
15 maja 2024 roku w Rządowym Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Dodano bardzo istotny punkt, który może wiele zmienić.
Trwają pracę nad wprowadzeniem zakazu sprzedaży e-papierosów. Najnowszy projekt został skierowany do konsultacji społecznych. Choć do tej pory wiele wskazywało na to, że w sklepach nie będzie smakowych i zapachowych jednorazówek, to dodanie nowego punktu może sporo zmienić.
Zakaz sprzedaży e-papierosów. Nowy projekt Ministerstwa Zdrowia
Ministerstwo Zdrowia pracuje nad wdrożeniem zakazu sprzedaży e-papierosów. Dodano punkt, w którym podano definicję “podgrzewanego wyrobu tytoniowego”. A mianowicie chodzi o:
- nowatorski wyrób tytoniowy, w którym w wyniku podgrzania dochodzi do emisji zawierającej nikotynę i inne substancje chemiczne, która jest następnie wdychana przez użytkownika lub użytkowników, i który, w zależności od jego cech, jest wyrobem tytoniowym bezdymnym lub wyrobem tytoniowym do palenia - brzmi treść projektu.
To z kolei sprawia, że zakazem mogą zostać objęte nie tylko jednorazowe papierosy o określonym zapachu i smaku, ale także inne tego rodzaju produkty. W nowelizacji przepisów Ministerstwo Zdrowia zakłada także wprowadzenie zakazu “wprowadzania do obrotu wyrobów tytoniowych o aromacie charakterystycznym” także w przypadku podgrzewanych wyrobów tytoniowych.
A zatem już niebawem z rynku mogą zniknąć znane dotąd wymienne liquidy i nie będzie już znanych dotąd e-papierosów. Dopóki jednak przepisy nie nabiorą jednoznacznego kształtu, nie wiemy, jak ostatecznie będzie wyglądał planowany zakaz sprzedaży. Będziemy śledzić na bieżąco proces legislacyjny.
Wciąż nie wiemy, co palimy? E-papieros ”nie został jeszcze przebadany”
W uzasadnieniu projektu Ministerstwo Zdrowia wskazało, że kolejnym krokiem będzie nadanie specjalnych uprawnień Prezesowi Biura do spraw Substancji Chemicznych. Dzięki tej regulacji zyska podstawę prawną, do żądania od producentów i importerów nowatorskich wyrobów tytoniowych by przeprowadzali dodatkowe badania lub przekazywali wymagane informacje.
- Wskazana zmiana jest korzystna dla konsumentów, ponieważ podwyższy poziom ochrony zdrowia publicznego dzięki pozyskaniu przez organ administracji publicznej dodatkowych informacji na temat nowatorskich wyrobów tytoniowych i ich wpływu na zdrowie ludzkie - brzmi treść uzasadnienia projektu.
Opisane wyżej zmiany mają na celu wdrożenie motywu ósmego dyrektywy Unii Europejskiej (2014/40/UE). Ministerstwo zaznacza, że priorytetem jest ochrona zdrowia, a zwłaszcza ograniczenie palenia wśród młodych ludzi co w ostatnich latach stało się wręcz plagą.