Zakaz picia wody z kranu. Inspektor Sanitarny ostrzega
Nie milkną echa serii zakażeń sieci wodnej legionellą na Podkarpaciu, a już pojawiają się informacje o innych problemach z jakością wody w niektórych rejonach kraju. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny przekazał nowe informacje i ostrzeżenia, dotyczące wody z kranu.
Zakaz picia wody z kranu
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny ostrzega przed wodą z kranu. Wyniki badań kontrolnych jakości wody w wodociągu dały niezadowalające rezultaty. W związku z tym przeprowadzona będzie dezynfekcja polegająca na zwiększeniu poziomu chloru w wodzie, co może odbić się na smaku i zapachu wody. Po pracach mających na celu przywrócenie jakości wody, badania zostaną powtórzone.
CZYTAJ TEŻ: Legionella sieje postrach nie tylko w Polsce. Eksperci wskazują przyczynę
Zanieczyszczenie wodociągów - ostrzeżenie Inspektora Sanitarnego
Ostrzeżenie obejmuje miejsca, które czerpią wodę z wodociągu publicznego Grabowo. Obecne zalecenia dotyczące wspomnianego wodociągu wskazują na picie wody wyłącznie po przegotowaniu przez co najmniej 2 minuty. Picie wody schłodzonej jest możliwe tylko po jej naturalnym ostygnięciu, po uprzednim przegotowaniu.
CZYTAJ TEŻ: Nie musisz pić skażonej wody, żeby zachorować. 6 faktów o legionelli
Gdzie nie można pić wody z kranu?
Zgodnie z komunikatem, jaki wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, „Woda bez przegotowania może być stosowana do codziennego mycia, prania odzieży, prac porządkowych (np. mycia podłóg) i spłukiwania toalet”. Zasady bezpieczeństwa w postępowaniu z wodą należy zachować do odwołania.
Jakie miejscowości znajdują się w tym rejonie? Buszewo, Chojna, Czesławice, Grabowo, Jeziorki, Konary, Krzyżanki, Tomczyce, Rybowo- 1 Gospodarstwo Rolne – to miejsca, w których zgodnie z komunikatem służb sanitarnych, nie należy spożywać wody z kranu, bez przegotowania. Są to miejscowości w woj. wielkopolskim, powiat wągrowiecki.
CZYTAJ TEŻ: Pierwsze objawy Legionelli. Bądźcie czujni, bo łatwo je przeoczyć