Zaczynasz już szykować się do wigilijnej kolacji? Eksperci zalecają ostrożność
We wtorek, 17 grudnia, odbył się briefing w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. Podczas niego zastępczyni Głównego Inspektora Sanitarnego, dr n. o zdr. Izabela Kucharska, poruszyła temat bezpieczeństwa żywnościowego. O tym każdy powinien pamiętać.
Święta Bożego Narodzenia są już coraz bliżej. Choć ten czas kojarzy się ze spędzeniem czasu z rodziną, prezentami i pysznym jedzeniem, to okres prowadzący do niego wypełniony jest przygotowaniami.
W końcu suto zastawiony stół ktoś musi przygotować. W związku z tym bezpieczeństwo żywności, którą przygotowujemy, kupujemy i podajemy, było jednym z tematów briefingu w Głównym Inspektoracie Sanitarnym.
Zastępczyni GIS o bezpieczeństwie żywności. Pamiętaj o tym przed świętami
Dr n. o zdr. Izabela Kucharska, zastępczyni Głównego Inspektora Sanitarnego podkreśliła, że niezwykle ważne jest higieniczne przygotowywanie i przechowywanie żywności. Pomoże to bowiem zadbać nie tylko o bezpieczeństwo, ale również o zdrowie wszystkich osób, z którymi planujemy spędzić te nadchodzące święta Bożego Narodzenia.
Ekspertka wyjaśniła, że zawsze podstawą jest higiena rąk, używanych sprzętów i powierzchni, na której potrawy są przygotowywane. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zapomnieć o warunkach przechowywania.
Istotne jest, by w szczególności temperatura przechowywania potraw była odpowiednie, dlatego powinniśmy zadbać o zachowanie właściwych warunków chłodniczych.
Jeśli nie wiesz skąd jest produkt - nie kupuj. Eksperci podkreślają
Zastępczyni GIS podkreśliła również, że jeśli nie mamy stuprocentowej pewności co do pochodzenia i sposobu przechowywania, nie powinniśmy kupować tych produktów spożywczych.
Dotyczy to w szczególności takich produktów jak mak do wypieków czy suszone grzyby. Co więcej, warto pamiętać, że święta trwają zaledwie kilka dni, dlatego też nie powinniśmy kupować zbyt dużo. Nadmiar jedzenia nie tylko grozi marnotrawstwem, ale również nie służy zdrowiu.
O tym pamiętaj, szykując jedzenie na święta. Kilka najważniejszych rad
O czym więc powinniśmy pamiętać przed zakupem żywności?
- Sprawdzajmy datę ważności
- unikajmy produktów w uszkodzonych, zgniecionych lub otwartych opakowaniach
- zawracajmy uwagę na zapach wygląd
- sprawdzajmy etykiety
- kupujmy w sprawdzonych miejscach
- uważajmy na "superoferty" cenowe.
Warto również pamiętać o oddzielaniu żywności surowej od ugotowanej i o dokładnym gotowaniu. To drugie dotyczy w szczególności owoców morza oraz mięsa, drobiu i jajek. Również przy odgrzewaniu powinniśmy upewniać się, że żywność osiąga powyżej 70 stopni Celsjusza.
Nie można również zapominać o używaniu bezpiecznej wody lub poddawaniu jej takim działaniom, by stała się bezpieczna.
Więcej o zasadach bezpieczeństwa żywności można przeczytać tutaj.