Zaczyna się od krostek, kończy martwicą. W Europie wykryto trzy przypadki rzadkiej choroby

2023-03-04 9:12

W Wielkiej Brytanii potwierdzono pierwsze w Europie przypadki choroby, która wcześniej występowała tylko w Ameryce Południowej. To sporotrychoza, infekcja grzybicza. Jej objawem są przede wszystkim bolesne pęcherze i wrzody na skórze, ale grzyb może również atakować oczy, płuca, stawy, kości, a nawet ośrodkowy układ nerwowy. W niektórych przypadkach doprowadza do martwicy.

Zaczyna się od krostek, kończy martwicą. W Europie wykryto trzy przypadki rzadkiej choroby
Autor: sciencedirect.com Zaczyna się od krostek, kończy martwicą. W Europie wykryto trzy przypadki rzadkiej choroby

Sporotrychoza to jeden z typów grzybicy. Wywołują ją grzyby z rodzaju Sporothrix, przede wszystkim S. brasiliensis. Grzyby te powszechnie występują w glebie w rejonach tropikalnych - przede wszystkim w Ameryce Południowej, najczęściej w Brazylii. Są przenoszone przede wszystkim przez koty, które mogą zarażać infekcją zarówno inne zwierzęta, jak i ludzi.  

Wszyscy chorzy zarazili się od kota

Brytyjskie służby medyczne ustaliły, że zakażonymi były dwie osoby pochodzące z Brazylii - kobieta i jej córka, a także lokalny weterynarz. Kobieta przez trzy tygodnie miała rany na dłoni i obrzęk węzłów chłonnych, które pojawiły się, gdy zadrapał ją kot.

U jej córki sytuacja była podobna: ją również zadrapał kot, a efektem zadrapania był wrzód na palcu, który nie chciał się zagoić przez dwa miesiące. Mieszkający z nimi syn młodszej kobiety nie miał żadnych objawów, ale nigdy nie został zadrapany. Kot podrapał natomiast lokalnego weterynarza - cztery tygodnie później u mężczyzny również pojawiły się zmiany skórne.

Biopsja u każdej z tych osób potwierdziła zakażenie sporothrix brasiliensis. Wszyscy przeszli leczenie - otrzymali lek stosowany w leczeniu zakażeń grzybiczych.

Badania potwierdziły, że za przypadki zakażenia odpowiedzialny był 9-letni kot, którego rodzina przywiozła ze sobą do Wielkiej Brytanii trzy lata wcześniej.

Poradnik Zdrowie - Choroby zakaźne

Sporotrychoza daje charakterystyczne objawy

Sporotrychozę przenoszą głównie koty, ale można się nią również zarazić po kontakcie z zainfekowaną glebą - na przykład w trakcie prac ogrodowych.

  • Pierwszym objawem infekcji zazwyczaj jest bezbolesny - różowy, czerwony lub fioletowy - guzek, pojawiający się w miejscu, w którym grzyb wniknął w uszkodzoną skórę, zazwyczaj jest to ranka po ugryzieniu lub zranieniu.
  • Jakiś czas później w tym miejscu tworzą się bolesne wrzody, które bardzo wolno się goją. U niektórych zarażonych rozwija się zapalenie płuc - gdy zarodniki grzybów dostaną się do układu oddechowego.

Infekcja może zaatakować również inne narządy - w tym płuca, oczy, kości i stawy - a także ośrodkowy układ nerwowy (tzw. rozsiana sporotrychoza).

W takim przypadku pojawiają się bóle stawów, głowy, mogą też pojawić się drgawki. W ciężkich przypadkach dochodzi do martwicy zaatakowanej tkanki i trzeba ją usunąć operacyjnie. Na poważne powikłania tej choroby narażone są zwłaszcza osoby z osłabioną odpornością i chorujące przewlekle np. na cukrzycę.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki