Zachrypnięty głos? To może być niebezpieczne!

2017-04-26 16:55

Chrypka nie musi być groźna, jeśli występuje w stanie zapalnym gardła. Niestety może być ona również objawem groźnych zmian chorobowych w górnych drogach oddechowych. Sprawdź czy jesteś w grupie ryzyka i zadbaj o profilaktykę - wczesna diagnostyka daje szanse pełnego powrotu do zdrowia!

Zachrypnięty głos? To może być niebezpieczne!
Autor: Thinkstockphotos.com Zachrypnięty głos? To może być niebezpieczne!

Niespodziewana zmiana barwy głosu, częsty kaszel a także wspomniana uporczywa chrypka, utrzymująca się przez kilka tygodni to objawy, które mogą świadczyć o rozwoju nowotworu.

Grupą najbardziej narażoną na patologiczne zmiany w obrębie krtani są palacze, którzy trwają w nałogu dłużej niż 10-15 lat, w szczególności ci, u których w rodzinie występowały już tego typu schorzenia.

Dodatkowo ryzyko zwiększa się, kiedy osoba z chrypką zarażona jest wirusem HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). Nie oznacza to, że osoby niepalące nie powinny się kontrolować. Także palenie bierne i kontakt z chemikaliami mogą być czynnikami rozwoju np. nowotworu krtani.

Zdaniem eksperta
dr n. med. Jan Bardadin

"Przy wszelkich schorzeniach krtani bardzo ważna jest wczesna diagnostyka i regularna profilaktyka. Obecne metody diagnostyczne – mowa tu przede wszystkim o badaniu NBI – są w stanie wykryć nawet mikrozmiany w obrębie krtani. Zawdzięczamy to przede wszystkim wykorzystaniu wąskich wiązek światła pozbawionych koloru czerwonego, co powoduje uwidocznienie naczyń krwionośnych i ułatwia zlokalizowanie patologicznych zmian naczyniowych.” – tłumaczy dr Jan Bardadin, laryngolog, chirurg głowy i szyi z Centrum Medycznego MML.

Nieinwazyjna diagnoza

Fiberolaryngoskop ze światłem NBI (Narrow Band Imagine – w wolnym tłumaczeniu – obrazowanie w ograniczonym widmie światła) to nowoczesny aparat umożlwiający uwidocznienie w doskonałej rozdzielczości jam nosa, nosogardła, gardła środkowego i dolnego oraz przede wszystkim krtani.

Tego typu nieinwazyjna diagnostyka jest niezwykle pomocna u osób z grupy wysokiego ryzyka rozwoju zmian nowotworowych. Podczas badania można również zaobserwować tworzenie się na powierzchni błony śluzowej strun głosowych zmian hyperkeratotycznych, zwanych również leukoplakią. Jest to jedna z postaci tak zwanych zmian przedrakowych, które wymagają stałej kontroli i leczenia chirurgicznego. Na takie zmiany są też narażeni bierni palacze.

Diagnostyka pod kątem onkologicznym nie wyczerpuje tematu. Istnieje wiele innych schorzeń krtani, które wymagają dokładnego zbadania i leczenia. Wspomnieć należy o tzw. „obrzękach Reinkego”, czyli zmianach obrzękowych błony śluzowej strun głosowych, również zależnego od palenia papierosów. Powoduje znacznego stopnia obniżenie się głosu i występuje najczęściej u kobiet. Niewłaściwa emisja i nadmierny wysiłek głosowy może doprowadzić do powstania guzków głosowych, co w pierwszej kolejności wymaga rehabilitacji foniatrycznej, czyli „ustawienia głosu i toru oddychania”, a w wybranych przypadkach również zabiegu mikrochirurgii krtanii.

Problem ten dotyka najczęściej osób z takich grup zawodowych jak nauczyciele czy dziennikarze, którzy na co dzień pracują głosem.

Zdaniem eksperta
dr n. med. Jan Bardadin

"Osobną grupę stanowią chorzy z zaburzeniami głosu po zabiegach na tarczycy. Tego typu zabiegi mogą skutkować porażeniami nerwów krtaniowych wstecznych przebiegających przez gruczoł tarczowy i skutkować „porażeniem” strun głosowych jedno lub dwustronnym. W tym wypadku, szczególnie przy zmianach jednostronnych poza rehabilitacją foniatryczną możliwe jest zastosowanie tzw. fonochirurgii w postaci nastrzykiwania strun głosowych kwasem hialuronowym lub tłuszczem własnym chorego. Stosuje się również tego typu techniki po operacjach na strunach głosowych skutkujących znacznego stopnia zaburzeniami głosu jak w przypadku usunięcia jednej struny głosowej z powodu zmiany nowotworowej.” – mówi dr Jan Bardadin.

Wiele schorzeń, w tym nowotwory układu oddechowego, przez długi czas rozwijają się niezauważenie. Często dają tak niespecyficzne objawy, że łatwo można je przeoczyć lub zlekceważyć. Tylko wczesna diagnostyka, umożliwia wykrywanie zmian nowotworowych na etapie, który daje szansę na pełne wyleczenie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki