Zaburzenia pracy serca, osłabienie mięśni. Groźne objawy przedawkowania... arbuza

2024-04-10 13:16

Czy można przedawkować arbuza? Chociaż wydawałoby się, że ten zdrowy i niskokaloryczny owoc ma same zalety, okazuje się, że niektórym osobom może poważnie zaszkodzić. Sprawdź, jakie mogą być skutki zjedzenia za dużej ilości arbuza.

Zaburzenia pracy serca, osłabienie mięśni. Groźne objawy przedawkowania... arbuza
Autor: GettyImages Zaburzenia pracy serca, osłabienie mięśni. Groźne objawy przedawkowania... arbuza

Trafili do szpitala po przedawkowaniu arbuza 

Obniżenie napięcia mięśniowego, osłabienie mięśni, zaburzenia pracy serca, nieregularne tętno – to potencjalne (i niejedyne!) skutki przedawkowania arbuzów u osób z przewlekłymi chorobami nerek. Przypadek trojga pacjentów, którzy doświadczyli opisanych zaburzeń, przeanalizowano na łamach „Annals of Internal Medicine: Clinical Cases”.

Kapucynka Antoś na 1 urodziny dostał tort z arbuza i mógł się pobujać na warkoczach opiekunki

Dlaczego nadmiar abuza może być niebezpieczny? 

Chociaż arbuzy składają się głównie z wody, jednak nie jest to ich jedyny składnik. W arbuzie znajduje się również wiele witamin i minerałów, zaś w gronie wspomnianych minerałów, znajdziemy m.in. potas. W kawałku arbuza o masie ok. 286 g można znaleźć 320 miligramów potasu. To ok. 12 proc. dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek w przypadku kobiet i ok. 9 proc. dziennego zapotrzebowania w przypadku mężczyzn.

Dla zdrowej osoby porcja potasu pozyskiwana z arbuza jest bezpieczna, a nawet wskazana m.in. w celu utrzymania prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej, prawidłowej pracy serca, utrzymania właściwego ciśnienia krwi i prawidłowej pracy mięśni.

Niewykorzystany potas u zdrowych osób jest usuwany przez nerki, po czym wydalany z moczem. U osób z przewlekłą chorobą nerek może jednak pojawić się problem z filtrowaniem potasu.

U takich pacjentów może dojść, jak w przypadku opisywanych trzech osób, do ciężkiej hiperkaliemii, czyli stanu, w którym we krwi jest za dużo potasu.

Skutki uboczne spożycia arbuza 

U wspomnianych pacjentów stężenie potasu we krwi wynosiło od 6,6 do 7,4 milimoli na litr, podczas gdy normalny zakres wynosi od 3,5 do 5,0 mmol/l. Chorzy spożywali duże ilości arbuzów, przez czas od 3 tygodni do 2 miesięcy. Sięgali zarówno po sok arbuzowy, jak i po całe owoce.

U dwojga z pacjentów zauważono problemy z układem krążenia. W jednym przypadku osoba miała obniżone tętno. Inny pacjent przeżył wstrząs w wyniku wszczepienia implantu defibrylatora zaprojektowanego w celu przywrócenia prawidłowego rytmu serca.

Wśród objawów nadmiaru potasu można wymienić ponadto m.in. osłabienie mięśni, uczucie mrowienia, nudności, a w nagłych lub ciężkich przypadkach duszność i bóle w klatce piersiowej.

Przedawkowanie arbuza - leczenie i profilaktyka 

Hiperkalemię można na szczęście szczęśliwie leczyć. Należy zażywać odpowiednie leki, a także profilaktycznie unikać jedzenia arbuzów. Autorzy studium przypadku mają nadzieję, że zwróci ono uwagę na mało znane zagrożenia, jakie dla osób z przewlekłą chorobą nerek, wynikają ze spożywania zbyt dużej ilości arbuza.

„Arbuz to popularny letni owoc i chociaż banany, ziemniaki i pomidory są znane z powodowania hiperkaliemii, często pomija się ryzyko hiperkaliemii po nadmiernym spożyciu arbuza” – napisano w artykule. „Rozpoznanie przyczyn hiperkaliemii ma kluczowe znaczenie w leczeniu i zapobieganiu przyszłym epizodom”.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki