Zabija koronawirusa w 30 sekund. Warto mieć go w swojej łazience
Płyn do płukania jamy ustnej niszczy koronawirusa w 30 sekund w warunkach laboratoryjnych. To nowe odkrycie naukowców z walijskiego Uniwersytetu w Cardiff. Kolejnym etapem eksperymentu będzie sprawdzenie, jak płyn działa na zakażonych SARS-CoV-2.
Nieco o eksperymencie opowiedział doktor Nick Claydon, specjalista periodontologii, który zajmuje się chorobami przyzębia i schorzeniami błon śluzowych jamy ustnej. Według niego używanie płynu do płukania jamy ustnej może unieszkodliwić wirusa w ślinie. Niemniej nie ma żadnego potwierdzenia, że może być stosowany jako lek, ponieważ nie dociera ani do dróg oddechowych, ani do płuc.
- Płyny do ust mogą stać się ważnym dodatkiem w zachowaniu codziennej higieny, tak jak: mycie rąk, dystans społeczny i noszenie maseczek – powiedział w rozmowie z BBC Claydon.
Co wykazał dokładnie eksperyment?
Jak wynika ze wstępnych wyników badań, płyn do płukania z zawartością co najmniej 0,07 procent chlorku cetypirydyny (CPC) wykazuje „obiecujące oznaki” zdolności do eliminacji COVID-19 w warunkach laboratoryjnych.
- Eksperyment pokazuje, że kilka powszechnie dostępnych płynów do płukania jamy ustnej, przeznaczonych do zwalczania chorób dziąseł, może również inaktywować koronawirusa SARS-CoV-2 (i inne pokrewne koronawirusy), gdy są one badane w laboratorium w warunkach, które mają naśladować jamę ustną czy nos w testowej probówce – wyjaśnił Richard Stanton, współautor badania.
„Wyniki są zachęcające, ale ..."
W opinii profesora Davida Thomasa z uniwersytetu w Cardiff wyniki są co prawda zachęcające, ale na tę chwilę nie dostarczają dowodów, by płyn do płukania jamy ustnej mógł zapobiegać przenoszeniu się wirusa między pacjentami.
- Chociaż płyny do płukania jamy ustnej bardzo skutecznie eliminują wirusa w laboratorium, musimy sprawdzić, czy działają one na pacjentów i o to właśnie chodzi w naszych trwających badaniach klinicznych – zaznaczył Thomas. Dodał, że „eksperyment pokazuje, jak długo utrzymują się jakiekolwiek efekty po jednorazowym podaniu płynu do płukania jamy ustnej pacjentom z COVID-19”.
Jak przekazał Thomas, wyniki badań nie trafiły jeszcze do recenzji naukowej. Natomiast zostały przedłożone do publikacji w czasopiśmie. Naukowcy mają kontynuować badania nad skutecznością „płukanek” na początku roku.
Źródło: BBC
Czytaj też:
- Melatonina może pomóc w leczeniu COVID
- Ten objaw źle rokuje. Uważaj, bo możesz trafić do szpitala
- Polskie ofiary koronawirusa - co o nich wiemy?
- Ekspert: Liczba zakażeń będzie spadać, jeśli spełnimy jeden warunek
Porady eksperta