Z tymi lekami nie wyjedziesz za granicę. Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę
Ministerstwo Zdrowia regularnie publikuje i aktualizuje listę substancji i produktów, które są objęte zakazem wywozu z Polski. Na liście znajdują się środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyroby medyczne, produkty lecznicze. Dlaczego niektórych produktów nie można wywozić z Polski? Które środki są na liście? Sprawdzamy.
Brakuje leków i środków medycznych, Ministerstwo Zdrowia chce temu zaradzić
Publikowane przez Ministerstwo Zdrowia listy antywywozowe mają zapobiegać brakom dostępności niektórych medykamentów w kraju. Na aktualnej liście znajduje się 238 produktów. Oznacza to, że w porównaniu z poprzednią listą, pojawiło się o 10 pozycji więcej.
CZYTAJ TEŻ: Braki leków w aptekach. Na liście ponad 200 pozycji
Lista leków z zakazem wywozu z kraju
Na liście antywywozowej znajdują się m.in. leki przeciwcukrzycowe, co do których informacje o problemach z dostępnością pojawiają się nie od dziś. Chodzi jednak nie tylko o popularne leki, które mogą też mieć działanie odchudzające (choć oczywiście Ozempic znajduje się na liście antywozowej), ale również o szereg insulin.
CZYTAJ TEŻ: W aptekach brakuje ważnego leku na cukrzycę. Polacy wykupują go, bo pomaga schudnąć
Ponadto zakazem wywozu objęto niektóre leki neuroleptyczne, przeciwpsychotyczne, a także środki wykorzystywane w leczeniu ADHD, o których brakach również alarmują pacjenci i farmaceuci. Na liście umieszczono też m.in. środki do leczenia schorzeń układu oddechowego jak choćby popularny Berodual oraz niektóre leki na alergie.
Ponadto na liście znajdziemy preparaty mlekozastępcze dla małych alergików, mających uczulenie na białko mleka krowiego. Są to takie preparaty jak m.in. Nutramingen.
Gdzie można sprawdzić listę leków z zakazem wywozu z Polski
Pełna lista dostępna jest w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia. Na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia znajdziemy Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 23 maja 2024 r. w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Nowa zaktualizowana lista obowiązuje od dnia 27 maja 2024 do odwołania. Ma na celu zapobieganie niedoborom leków i innych środków medycznych w obrocie krajowym.