Z tym zaburzeniem zmaga się Bruce Willis. Polscy naukowcy chcą pomóc chorym

2024-06-03 10:45

Afazja to utrata zdolności językowych na skutek uszkodzenia mózgu. Jest to zaburzenie, z którym zmaga się znany aktor Bruce Willis. Krakowscy naukowcy postanowili wspomóc rehabilitację ludzi nią dotkniętych. Stąd pomysł na bezpłatną platformę "Afast! Powiedz to".

Z tym zaburzeniem zmaga się Bruce Willis. Polscy naukowcy chcą pomóc chorym
Autor: fot. Getty Images/MARCIN SMULCZYNSKI / SE/ EAST NEWS Z tym zaburzeniem zmaga się Bruce Willis. Polscy naukowcy chcą pomóc chorym

Polacy naprzeciw poważnemu zaburzeniu. Nowa platforma rehabilitacyjna

Krakowscy naukowcy stworzyli bezpłatną platformę, która jest przeznaczona do wspomagania rehabilitacji osób zmagających się z afazją. Aplikacja "Afast! Powiedz to" umożliwia pacjentom, ich opiekunom oraz logopedom dostęp do multimedialnego narzędzia rehabilitacyjnego.

W zależności od rodzaju zaburzenia można wykorzystać jeden z trzech przygotowanych przez specjalistów programów terapii: afazja sensoryczna, motoryczna lub mieszana. Aplikacja nie wymaga instalacji i powstała we współpracy Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego  z Parkiem Naukowo-Technologicznym "Techno park Gliwice" i Fundacją Salus Publica. 

W aplikację zostało wgranych kilkadziesiąt ćwiczeń. Każde z nich opracowane zostało przez terapeutów, jednak można bez problemu wykonywać je samodzielnie w domu. Wśród ćwiczeń znajdziemy na przykład powtarzanie dni tygodnia, cyfr czy pór roku.

Znajdziemy tu również takie zadania, które przypominają przeciwieństwa oraz  przysłowia. Korzystanie z platformy "Afast! Powiedz to" jest całkowicie darmowe. Jedynym wymogiem jest posiadanie komputera lub tabletu z dostępem do internetu oraz głośników. Pomysł na stworzenie tej platformy zrodził się kilka lat temu, kiedy to mama jednego z twórców dostała udaru mózgu, a przez to również afazji.

Niewydolność serca, zawał, udar. Polacy zmagają się z powikłaniami po groźnej infekcji

Afazja - co to za zaburzenie? Najważniejsze informacje

Afazja to zaburzenia mowy lub całkowita utrata zdolności mowy u osoby, która wcześniej nie miała z nią problemów. Spowodowana jest zaburzeniem struktur mózgowych, które odpowiadają za mowę i jej rozumienie. Struktury te zlokalizowane są w płacie czołowym i skroniowym - czołowy odpowiada za generowanie mowy, a skroniowy za rozumienie.

Afazja często rozwija się u osób, które miały uszkodzenie struktur należących do ośrodkowego układu nerwowego. Problem ten ma źródła w defektach samego mózgowia - osoby z afazją nie mają problemów z językiem czy elementami krtani. Może ona wystąpić na skutek takich schorzeń jak:

  • uraz głowy
  • neuroinfekcja
  • choroby neurodegeneracyjne
  • guzy mózgu
  • miażdżyca naczyń tętniczych, doprowadzających krew do mózgowia

Afazja jest również jednym z objawów otępienia czołowo-skroniowego - choroby neurodegeneracyjnej, która prowadzi do degradacji płatów czołowych i przednich części płatów skroniowych mózgu. 

W przypadku Bruce'a Willisa pierwsze objawy afazji miały pojawić się już w 2017 roku. Na planie filmu "Glass" duża część ekipy filmowej ponoć zauważyła spore zmiany w zachowaniu aktora. Problemy Willisa zaczęły się od tego, że nie mógł znaleźć odpowiednich słów, a wypowiedziane zdania nie były zrozumiałe dla innych. W 2022 roku aktor poinformował o zakończeniu swojej kariery.

Sonda
Czy jesteś fanem Bruce'a Willisa?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki