Z tego powodu papież Franciszek trafił do szpitala. Na czym polega “podwójne zapalenie płuc”?

2025-02-20 10:39

Papież Franciszek w szpitalu - rozpisują się media. Tuż za tym hasłem pojawiało się czasem sformułowanie, że powodem jest “podwójne zapalenie płuc”. Warto zaznaczyć, że nie jest to nazewnictwo medyczne a jedynie potoczne określenie dla zobrazowania sytuacji. Dziś rano Watykan wydał nowe oświadczenie o stanie zdrowia Ojca Świętego.

Papież Franciszek trafił do szpitala. Dalsze problemy zdrowotne głowy Kościoła
Autor: AP PHOTO/ANDREW MEDICHINI

Od pewnego czasu wciąż słyszymy o problemach zdrowotnych biskupa Rzymu Jorge Mario Bergoglio, a niektórzy próbują sobie przypomnieć, ile lat jest papieżem. Minęło już sporo czasu, bo jego pontyfikat rozpoczął się 13 marca 2013 roku, a zatem niebawem minie 12 lat. Obecnie papież Franciszek ma 88 lat i dość długą historię leczenia, dlatego obecne problemy ze zdrowiem wymagają szczególnej opieki. Co konkretnie dolega Ojcu Świętemu? Wyjaśniamy.

Poradnik Zdrowie - Choroby płuc

Nowe informacje o stanie zdrowia papieża Franciszka

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało włoskie media o bieżącym stanie papieża Franciszka. Z przekazanych wieści wynika, że Ojciec Święty spędził kolejną, szóstą już noc w rzymskim szpitalu Gemelli. To właśnie tam trwa leczenie z powodu obustronnego zapalenia płuc.

Papież Franciszek miał spokojną noc i dziś rano wstał z łóżka i zjadł śniadanie w fotelu

- informuje Watykan w porannej, czwartkowej notatce prasowej.

Poza tą krótką informacją w środę wieczorem Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej zaznaczyło, że stan kliniczny Ojca Świętego został oceniony przez personel medyczny jako stabilny. Natomiast wyniki krwi wskazują na niewielką poprawę zwłaszcza w kontekście poziomu wskaźników zapalnych.

Co więcej, choć jego stan zdrowia wciąż wymaga opieki medycznej, to wczoraj po śniadaniu przeczytał kilka gazet, a później w towarzystwie najbliższych współpracowników zabrał się do pracy. Po południu przyjął nawet wizytę włoskiej premier Giorgii Meloni, z którą spędził 20 minut w cztery oczy.

Na co choruje papież Franciszek? “Podwójne zapalenie płuc”

Jak już wspominaliśmy w zagranicznych komunikatach prasowych, czy telewizyjnych można przeczytać, czy usłyszeć, ze papież cierpi na “podwójne zapalenie płuc” (ang. double pneumonia). Wyjaśniamy jednak, że jest to potoczny zwrot. W języku medycznym używa się określenia bilateral pneumonia, który oznacza obustronne zapalenie płuc. A zatem do sytuacji kiedy choroba zaatakuje obydwa płuca. 

Z wtorkowego oświadczenia Watykanu wynikało, że badania obrazowe wskazują na złożony charakter choroby. Musimy jednak pamiętać, że już samo zapalenie płuc jest ogromnym obciążeniem dla organizmu i dawniej z jego powodu po prostu ludzie umierali.

Ta poważna infekcja sprawia, że w płucach gromadzi się płyn wypełniony ropą. To z kolei utrudnia oddychanie. Pojawia się ból w klatce piersiowej oraz trudne do opanowania, napady suchego kaszlu, zwłaszcza w pozycji leżącej. Chorym towarzyszy także gorączka.

Kiedy stan zapalny dotyka jednego płuca, to pacjent wciąż może oddychać drugim, a organizm w tym czasie za pomocą leków i własnych możliwości powoli zwalcza stan zapalny. Sytuacja wygląda gorzej kiedy dojdzie do obustronnego zapalenia płuc tak jak w przypadku papieża Franciszka, ponieważ zakażenie obydwu płuc może w znacznym stopniu utrudniać oddychanie. Musimy także pamiętać, że Ojciec Święty w młodości był poddany usunięciu części jednego płata. 

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

Obecny papież w szpitalu. Zakażenie polibakteryjne

Jak sugeruje samo określenie “poli”, czyli wiele powodem zakażenia płuc papieża Franciszka jest kilka rodzajów mikroorganizmów. A zatem w grę wchodzi nie tylko dowolna kombinacja bakteryjna, ale również wirusowa czy grzybicza. Stąd samo leczenie może być utrudnione, a kluczem jest określenie, jaki rodzaj patogenów spowodował stan zapalny i dobrać właściwą terapię. 

W tym celu od chorego pobiera się plwocinę lub wykonuje wymaz. Następnie próbka badana jest w laboratorium, w celu wyodrębnienia poszczególnych mikroorganizmów. 

Pacjentom zleca się również prześwietlenie celem potwierdzenia, które części płuc są dotknięte chorobą. Dla przykładu, kiedy płuca są zdrowe na zdjęciu rentgenowskim wyglądają na “puste”, bo są wypełnione powietrzem. Natomiast kiedy na skanie widać białą masę to oznacza, że w tym miejscu występuje infekcja. 

Jak leczy się polibakteryjne zapalenie płuc?

Leczenie infekcji o charakterze polibakteryjnym polega na odpowiednim doborze leków. Jeśli wyniki wymazu lub plwociny wykażą określoną bakterię, lekarz włącza antybiotykoterapię. Natomiast w przypadku polimikrobialnej infekcji rozwiązanie to może być nieskuteczne, zwłaszcza jeśli dodatkowo płuca zostały zaatakowane przez wirusa. Ostatecznie, choć pacjent może początkowo zareagować na antybiotykoterapię, to z czasem jego stan może zacząć się pogarszać.

Warto jednak podkreślić, że w przypadku choroby spowodowanej kilkoma rodzajami bakterii pacjentowi podaje się antybiotyk o szerokim spektrum działania. Trudniejsza w leczeniu jest z kolei infekcja o podłożu wirusowym, powodem jest fakt, że obecnie dostępne farmaceutyki w dużej mierze nie są ukierunkowane oraz nie zawsze wykazują oczekiwaną skuteczność.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki