Z tą chorobą mierzy się Szaranowicz. Jest nowa nadzieja dla chorych

2024-08-11 9:30

Włodzimierz Szaranowicz, znany komentator sportowy, mierzy się z poważną chorobą, jaką jest choroba Parkinsona. Teraz okazuje się, że może być nowy sposób na zapobieganie temu schorzeniu. Pismo "Nutrients" o bogatym w przeciwutleniacze morskim glonie z gromady brunatnic - Ecklonia cava.

Z tą chorobą mierzy się Szaranowicz. Jest nowa nadzieja dla chorych
Autor: TOMASZ RADZIK SUPER EXPRESS Z tą chorobą mierzy się Szaranowicz. Jest nowa nadzieja dla chorych

Włodzimierz Szaranowicz cztery lata temu usłyszał diagnozę, która zmieniła całe jego życie. Ceniony komentator choruje bowiem na Parkinsona, przez co musiał odsunąć się od życia publicznego. 

Niedawno w rozmowie z  WP SportoweFakty opowiedział o swoim życiu z chorobą, o czym pisaliśmy w naszym artykule

Nowy sposób zapobiegania chorobie Szaranowicza. Naukowcy wyjaśniają

Sama choroba Parkinsona jest postępującą chorobą neurodegeneracyjną układu pozapiramidowego. Spowodowana jest utratą neuronów produkujących dopaminę - neuroprzekaźnik zaangażowany w kontrolę motoryczną i funkcje poznawcze.

Objawia się ona w głównej mierze utartą motoryki - w tym spowolnienie ruchowe, występowanie drżenia mięśni i niestabilność postawy. Objawy mogą się jednak różnić w zależności od jej przebiegu.

Liczba osób zmagających się z Parkinsonem niestety stale rośnie, co spowodowane jest starzeniem się globalnej populacji. A nie ma na chwilę innej opcji leczenia niż leczenie objawowe. 

Nic więc dziwnego, że badacze wciąż szukają nowych sposobów na leczenie i metod na zapobieganie tej chorobie. Profesor nadzwyczajny Akiko Kojima-Yuasa z Osaka Metropolitan University wraz z grupą badawczą, mogła odkryć nowy sposób na zapobieganie tech chorobie. 

Poradnik Zdrowie Parkinson

Nowe sposoby na zapobieganie Parkinsonowi. Nowe badanie zaskakuje

Grupie badawczej udało się zweryfikować fizjologiczny wpływ przeciwutlaniaczy - polifenoli Ecklonia cava na zapobieganie chorobie Parkinsona. Jak można się dowiedzieć, przeprowadzone zostały dwa rodzaje testów motorycznych na myszach będących modelem choroby Parkinsona

Gryzonie te przez tydzień otrzymywały doustnie przeciwutleniacza. Następnie podano im rotenon - substancje znaną ze swoich właściwości neurotoksycznych. Jak się okazało, funkcja motoryczna osłabiana przez retenon, została przywrócona. Co więcej, zaobserwowano również poprawę funkcji motorycznej jelit. 

Dalsze eksperymenty potwierdziły mechanizmy biochemiczne stojące za zapobiegawczymi efektami Ecklonia cava. Odkryto, że przeciwutleniacze aktywują enzym AMPK, wewnątrzkomórkowy czujnik energii, jednocześnie hamując produkcję reaktywnych form tlenu odpowiedzialnych za śmierć komórek neuronalnych.

W komunikacie prasowym uniwersytetu dr Akiko Kojima-Yuasa powiedziała:

Badanie to sugeruje, że przeciwutleniacze Ecklonia cava mogą zmniejszać uszkodzenia neuronów poprzez aktywację AMPK i hamowanie wewnątrzkomórkowej produkcji reaktywnych form tlenu

Badacze podkreślają, że mają nadzieję na to, że Ecklonia cava będzie skutecznym składnikiem zapobiegającym chorobie Parkinsona. 

Choroba Parkinsona – 10 ćwiczeń, które poprawią twoją sprawność

Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki