Z pozoru zwykła operacja. Skutki? Fundusz wypłacił historyczne odszkodowanie
Rekordowe odszkodowanie za błąd medyczny bez potrzeby wchodzenia na drogę sądową to przełom dla pacjentów. Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych pozwala ubiegać się o rekompensatę w przypadku uszczerbku na zdrowiu. Sprawdź, kto może skorzystać z tej procedury i jak złożyć skuteczny wniosek.

Zaniedbania medyczne mogą nieść za sobą dramatyczne skutki zdrowotne i psychiczne. Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Chmielowiec, opisał jeden z takich przypadków, który zakończył się rekordowym odszkodowaniem z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.
Błąd medyczny z tragicznymi skutkami. Pacjent całkowicie stracił głos
W programie „Dzień Dobry TVN” powiedział: „Pacjent narzekał na bóle, na przewlekłą chrypkę i w trakcie operacji związanej z przerostem migdałka chirurg nie zauważył objawów wskazujących na to, że ewidentnie mamy do czynienia z nowotworem krtani. Powinien skierować pacjenta na dalsze badania. To opóźnienie w diagnozie 15-miesięczne spowodowało w konsekwencji, że pacjent całkowicie stracił głos, stąd też to odszkodowanie w wysokości 203 tysięcy złotych.”
Odszkodowanie za błąd lekarski bez sprawy sądowej
Pacjenci, którzy doznali szkody w wyniku błędu medycznego, nie muszą już dochodzić swoich praw wyłącznie przez żmudne postępowania sądowe. Bartłomiej Chmielowiec zaznacza: „Jedna możliwość to sprawa sądowa – długotrwała, kosztowna, obciążająca (bo trzeba pamiętać o zeznaniach, o przesłuchaniach) i z niepewnym wynikiem.”
Alternatywą jest Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych, który działa od 2023 roku i jest skierowany do wszystkich pacjentów poszkodowanych w wyniku leczenia lub błędnej diagnozy. To nowoczesne rozwiązanie pozwala uzyskać świadczenie bez udziału sądu.
Jak działa Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych?
Wbrew powszechnym opiniom procedura uzyskania odszkodowania nie jest skomplikowana, a wsparcie udzielane jest każdemu, kto złoży poprawnie przygotowany wniosek. Jak wyjaśnia rzecznik: „Druga możliwość to Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych. Opłata wynosi 300 złotych za złożenie wniosku przez pacjenta. Pacjent ten wniosek składa samodzielnie, nie potrzebuje profesjonalnego pełnomocnika. (...) Całą resztę wykonują prawnicy Rzecznika Praw Pacjenta. Przygotowujemy dokumentację, następnie ta cała dokumentacja jest oceniana przez zespół wybitnych ekspertów. Mamy ich ponad 200 – profesorów, konsultantów krajowych.”
Eksperci oceniają wyłącznie zdarzenie medyczne – nie badają winy lekarza czy szpitala, tylko skutki zdrowotne i możliwe zaniedbania w procesie leczenia.
Ile czasu zajmuje rozpatrzenie wniosku?
Zgłoszenie szkody nie wymaga długich miesięcy oczekiwania na sali rozpraw. Fundusz działa szybko i skutecznie. Chmielowiec podkreśla: „Wówczas następuje decyzja o wypłaceniu świadczenia. Średni czas trwania tych postępowań wynosi 5 miesięcy. Myślę, że to jest bardzo szybko.”
Dla wielu pacjentów, którzy do tej pory bali się wchodzić w spory prawne z placówkami medycznymi, to ogromne ułatwienie i szansa na uzyskanie realnej rekompensaty za uszczerbek na zdrowiu.
