Wzrost zachorowań na groźną chorobę skóry. Lekarze alarmują: wakacje sprzyjają zakażeniu
Lekarze ze świętokrzyskiego biją na alarm. Do tamtejszych szpitali trafia coraz więcej chorych na różę, której powikłania mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Tak wielu przypadków tej zakaźnej choroby skóry nie było u nas od dawna.
Róża atakuje coraz więcej osób
— Rzeczywiście w ostatnim czasie mamy dużo pacjentów z różą. Róża to bakteryjna choroba skóry i tkanki podskórnej wywoływana przez paciorkowce. Najczęściej bakterie wnikają przez uszkodzoną skórę i powodują zapalenie – mówił dr Piotr Stępień z Kliniki Chorób Zakaźnych w Kielcach dla serwisu Echo Dnia.
Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w pierwszym półroczu tego roku na różę zachorowało w Polsce 2 tys. 454 osób. To ponad dwa razy więcej niż od stycznia do czerwca 2022. Wtedy raportowano o 1 tys. 207 przypadkach.
Jak podkreśla lekarz, to groźna choroba. — Może skutkować różnymi powikłaniami. Leczenie polega na antybiotykoterapii tak jak pozostałych chorób bakteryjnych. Przypadki lżejsze i wcześnie wykryte przez lekarza rodzinnego mogą być leczone w domu. Do nas trafiają pacjenci, którzy zostają zdiagnozowani w późnej fazie choroby albo nie skutkuje u nich antybiotykoterapia ambulatoryjna i trzeba im leki podawać dożylnie – wyjaśnia dr Stępień.
Od czego jest choroba róża?
Choć to choroba zakaźna, róża nie przenosi się z człowieka na człowieka. By ją wywołać, bakterie potrzebują specjalnych warunków. Należą do nich skaleczenia, ukąszenia, obrzęk limfatyczny albo zmiany wywołane przez niedostateczne ukrwienie, zwłaszcza podudzi. Bardziej narażone na zakażenie są osoby zmagające się z problemami skórnymi takimi jak grzybica czy owrzodzenia. A okres wakacyjny to sprzyjający zachorowaniu czas.
— Często przebywamy na działkach czy wycieczkach i nawet drobne uszkodzenia skóry, zwłaszcza kończyn dolnych mogą przyczynić się do tego, że bakterie będą wnikać i powodować zakażenie – mówi lekarz.
Jakie są objawy róży?
Choroba atakuje nagle. Sygnały, które powinny nas zaniepokoić to podwyższona temperatura, dreszcze i osłabienie. Następnie pojawiają się zmiany skórne, na twarzy lub kończynach, w postaci czerwonych plam, z czasem coraz bardziej bolesnych. Kolejny etap objawów różni się w zależności od rodzaju choroby, róża może być pęcherzowa, wędrująca, krwotoczna, zgorzelinowa (martwicza), nawrotowa i nowotworowa.
Objawów wskazujących na różę nie należy lekceważyć. Choroba może bowiem prowadzić do wielu groźnych powikłań takich jak obrzęki naczyniowe, zakrzepica, ropowica, a nawet sepsa. Dlatego jeśli zauważymy u siebie któryś z wymienionych symptomów powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza.
- https://echodnia.eu/swietokrzyskie/wielu-pacjentow-w-klinice-chorob-zakaznych-w-kielcach-jest-sie-czego-obawiac-wiadomosci/ar/c1-17712591?fbclid=IwAR2VeFnfT1J7Y81GPnLqe5poXO-13cIuAd680JHhIKqJme0ThSAQrM41Axc
- https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/choroby/zakazenia-bakteryjne/165413,roza
- https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-zakazne/roza-to-zakazna-choroba-skory-przyczyny-objawy-i-leczenie-rozy-aa-F8Tt-GmYU-4N9h.html