Wyszkoni zmagała się z nowotworem tarczycy, Buzek z chłoniakiem. Teraz doczekały się "Koronacji"
6 marca, na chwilę przed Międzynarodowym Dniem Kobiet, w Senacie RP otwarto wystawę „Koronacja”. To inicjatywa Fundacji Strefa Kobiet. Na wystawie można zobaczyć portrety kobiet - znanych i nieznanych - które walczyły z chorobami nowotworowymi. Autorka wystawy Beata Bojda, projektantka i stylistka, przygotowała dla pacjentek onkologicznych niezwykłe korony.
Koronacja kobiet walczących z rakiem
Beata Bojda, projektantka, stylistka i makijażystka, jest też autorką 13 niezwykłych stylizacji dla kobiet, które wzięły udział w sesji zdjęciowej. Fotografowane kobiety otrzymały niezwykłe korony: ręcznie robione, koronkowe, z krepinowych kwiatów.
Te korony mają wymiar nie tylko estetyczny: to korony dla „królowych życia”, które walczyły – a niektóre wciąż walczą – z chorobą nowotworową. Otwarcia wystawy dokonała Marszałkini Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska.
Projekt „Koronacja” ma doniosłe znaczenie: pomaga przejść przez traumę choroby, ułatwia akceptację zmienionego wyglądu i zwraca uwagę otoczenia na problem chorób nowotworowych. Które to choroby, wedle szacunków i wszelkich prognoz, będą dosięgały coraz więcej osób.
CZYTAJ TEŻ: Ania walczy z rakiem trzustki i systemem. "Lek jest na czarnej liście. Po prostu się nie opłaca”
Z nowotworem walczyła aktorka Agata Buzek
Wśród uwiecznionych pacjentek znalazła się m.in. aktorka Agata Buzek, u której już w dzieciństwie wykryto jeden z rodzajów chłoniaka, czy Katarzyna Stachowicz, radna wojewódzka ze Śląska. Fundacja Strefa Kobiet angażuje się zarówno dbanie o poprawę jakości życia osób zmagających się z chorobą nowotworową, jak i w promowanie wiedzy o nowotworach, zdrowego stylu życia i żywienia osób z chorobą nowotworową.
Członkinie Fundacji Strefa Kobiet zwracają uwagę na doniosłą rolę wparcia psychologicznego i psychiatrycznego w chorobie i zdrowieniu, na potrzebę fizjoterapii i właściwej diety. Podkreślają, że to czynniki, które uzupełniają leczenie i są z perspektywy chorych niezwykle istotne.
Ania Wyszkoni o walce z nowotworem
W działania Fundacji Strefa Kobiet angażuje się m.in. piosenkarka Anna Wyszkoni, która zmagała się z nowotworem tarczycy. W jej profesji było to szczególnie trudne doświadczenie – leczenie mogło spowodować uszkodzenie strun głosowych.
- Badamy się zbyt rzadko z różnych przyczyn. Czasami boimy się wykrycia choroby, jesteśmy zabiegani i odkładamy tę ważną sprawę, wiele osób nie ma świadomości, jak ważna jest profilaktyka, ale niestety często po prostu nie mamy możliwości skorzystania z pomocy ze względu na brak lub ciężki dostęp do badań. Nie wszystkich stać na wykonanie badań prywatne, a czas oczekiwania z NFZ jest nieraz absurdalnie długi. USG, badania krwi, ale też mammografia czy dostęp do specjalistów dla wielu osób jest po prostu trudny – skomentowała Wyszkoni w rozmowie z Interią Zdrowie.
- Dla wielu osób rak jest tematem tabu. Wstydzą się mówić o chorobie otwarcie i bezpośrednio. (…) Dlatego z wielką ochotą wykorzystuję każdą możliwość podzielenia się moimi doświadczeniami z innymi i zachęcenia do badań profilaktycznych – dodała wokalistka.
CZYTAJ TEŻ: Przyczyny nowotworów, czyli skąd się bierze rak?
Wystawie towarzyszyła projekcja filmu, również zatytułowanego „Koronacja”. W nagranym materiale kobiety dzielą się wspomnieniami, jak przebiegała u nich diagnoza i leczenie, i co było najtrudniejsze w zderzeniu z chorobą nowotworową.