Wystaw sobie skierowanie. W IKP działa nowa funkcja

2023-03-06 8:15

Każdy, kto skończył 40 lat i ma Internetowe Konto Pacjenta, może już skorzystać z nowej funkcji - samodzielnie wystawić sobie e-skierowanie na badania profilaktyczne. Wystarczy wypełnić prostą ankietę.

Wystaw sobie skierowanie. W IKP działa nowa funkcja
Autor: Getty Images Wystaw sobie skierowanie. W IKP działa nowa funkcja

Nową funkcję uruchomiono w ramach programu Profilaktyka 40 plus, z którego można skorzystać do końca 2023 roku.

Wystarczy zalogować się do swojego Internetowego Konta Pacjenta lub do aplikacji mojeIKP i odpowiedzieć na kilka prostych pytań, by otrzymać e-skierowanie na badania laboratoryjne oferowane w ramach tego programu, a także porady zdrowotne (można je zapisać lub wydrukować).

System przekierowuje również do mapy punktów, w których można zrealizować e-skierowanie. Jak informuje Centrum e-Zdrowia, jedna osoba może tylko raz skorzystać z takiego e-skierowania. Nawet jeśli ponownie wypełni ona ankietę, skierowanie nie wygeneruje się po raz kolejny.

Poradnik Zdrowie - Badania profilaktyczne dla osób po 40 r.ż.

Ankieta jest prosta i szybka 

Ankietę - po zalogowaniu na Internetowe Konto Pacjenta -  można znaleźć w zakładce "Profilaktyka" ("Ankiety"). Po kliknięciu w nią pojawia się lista pytań, na które należy odpowiedzieć. System analizuje odpowiedzi i generuje listę badań laboratoryjnych, zalecanych w ramach profilaktyki. Wraz z nią każdy pacjent dostaje również wskazówki, w jaki sposób powinien się przygotować do badań.

Jeśli chcesz przerwać ankietę i wrócić do niej później, możesz to zrobić w dowolnym momencie - wystarczy kliknąć opcję "Zapamiętaj odpowiedzi i wyjdź". Do ankiety będzie można wrócić po ponownym zalogowaniu.

By otrzymać e-skierowanie, po wypełnieniu ankiety trzeba zatwierdzić przygotowany pakiet badań laboratoryjnych. Skierowania nie trzeba drukować, informacja o nim przyjdzie na przypisany do IKP adres email lub numer telefonu.

Rodzaj pytań zależy od wieku pacjenta 

Typ ankiety, jaką znajdziemy w IKP, zależy od wieku. W ankiecie dla osób w wieku 40-64 lata są pytania dotyczące wzrostu, wagi, obwodu w pasie, aktywności fizycznej, sposobu odżywiania się, używek (alkohol, papierosy), ryzyka chorób serca lub nowotworów - w niektórych przypadkach wystarczy zaznaczyć jedną odpowiedź, w innych można ich wybrać wiele.

Można też pominąć pytania, na które nie znamy odpowiedzi.

Z kolei w przypadku osób powyżej 65. roku życia pojawiają się m.in. pytania o wykonane w ciągu ostatniego roku badania ciśnienia, cholesterolu i poziomu glukozy, choroby, objawy ze strony przewodu pokarmowego czy aktywność fizyczną.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki