Wystartowała platforma edukacyjna o raku jajnika
Ruszyła platforma www.zbadajbrca.pl, przeznaczona dla kobiet chorych na raka jajnika i tych, u których ze względu na wystąpienie choroby w rodzinie występuje ryzyko zachorowania. Serwis informuje, dlaczego tak ważne jest wykonanie badania w kierunku mutacji genów BRCA1 i BRCA2 - zarówno dla samych kobiet, jak i ich rodzin.
Strona www.zbadajbrca.pl przeznaczona jest dla kobiet chorych na raka jajnika i osób, u których na podstawie przeprowadzonego wywiadu rodzinnego zachodzi podejrzenie obciążenia mutacją genetyczną. Rak jajnika jest trudny do wczesnego zdiagnozowania, gdyż rozwija się przez dłuższy czas bez objawów lub są one niespecyficzne.
Najbardziej zagrożoną grupą są kobiety z mutacją BRCA1 lub BRCA2 – u nich badanie genetyczne pozwala zaplanować działania zapobiegające rozwojowi choroby, dopasować optymalny schemat leczenia i chronić przed zachorowaniem krewnych obciążonej genetycznie osoby (także synów – jeśli odziedziczą mutację po matce, mogą zachorować na inny rodzaj złośliwego nowotworu).
Informacje znajdujące się na platformie są więc przeznaczone zarówno dla kobiet chorych na raka jajnika, jak i tych, które chcą wykonać badanie na mutację BRCA1 i BRCA2 profilaktycznie. Dlaczego jest to tak ważne? Osobie, u której wykryto już chorobę umożliwi dopasowanie leczenia do jej potrzeb i wdrożenie postępowania, które zredukuje ryzyko zachorowania na inny nowotwór powiązany z tymi mutacjami - raka piersi. Co więcej, opieką poradni genetycznej zostanie objęta najbliższa rodzina pacjentki i wdrożone zostanie postępowanie zmniejszające ryzyko zachorowania przez bliskich kobiety.
W jakich sytuacjach warto udać się na konsultację genetyczną? Gdy dana osoba wcześnie zachorowała na nowotwór i gdy u jednej osoby stwierdzono więcej niż jeden nowotwór. Konsultacja genetyczna w kierunku mutacji BRCA1 i BRCA2 wskazana jest również u zdrowych osób: gdy w rodzinie na nowotwór chorowały 3 lub więcej bliskich osób i gdy zachorowania występowały w kolejnych pokoleniach.
Na stronie www.zbadajbrca.pl można uzyskać m.in. informacje dotyczące procedury skierowania i przeprowadzenia badań genetycznych, planowania leczenia, sposobów zapobiegania chorobie.
Obustronne usunięcie przydatków, czyli jajników i jajowodów oraz otaczających je tkanek u zdrowych osób, u których jednak wykryto mutację genów BRCA1 lub BRCA2 zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jajnika o 96 procent, a na raka piersi - o 53 procent.
Porady eksperta