Wystarczy 10 minut dziennie, by rzucić palenie. Nowa metoda nic nie kosztuje
Potrzeba zaledwie dziesięciu minut w ciągu dnia, by na dobre rozstać się z papierosami - przekonują naukowcy z Uniwersytetu w Innsbrucku. Nowa metoda jest darmowa, bezpieczna i skuteczna, a co więcej - rzucenie palenia to tylko jedna z korzyści, jakie daje tym, którzy z niej skorzystają.
Pali niemal 20 proc. osób na świecie
Papierosy to powszechny i bardzo groźny nałóg. To również - o czym często przypominają eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - jedna z głównych, ale możliwych do uniknięcia, przyczyn chorób i zgonów na całym świecie. Palacze i osoby narażone na bierne palenie chorują m.in, na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc oraz na nowotwory płuca.
Choć spożycie tytoniu na całym świecie stopniowo spada, to jednak nadal na całym świecie od papierosów uzależnionych jest niemal 20 proc. osób powyżej 15 roku życia. Wielu uzależnionych próbuje coraz to nowych sposobów, by zerwać z nałogiem - jest to jednak niezwykle trudne.
Dla tych wszystkich, którzy chcą rzucić palenie, pojawiła się jednak nadzieja - wyniki nowego badania wykazują, że apetyt na nikotynę u palaczy można stosunkowo łatwo zmniejszyć.
W rzuceniu palenia mogą pomóc spacery
Naukowcy z Innsbrucka w pierwszym tego typu badaniu wykazali, że w rzuceniu palenia i złagodzeniu objawów odstawienia mogą pomóc regularne dziesięciominutowe sesje szybkiego marszu i ćwiczeń (zarówno na świeżym powietrzu, jak i w pomieszczeniu).
W badaniu uczestniczyło 16 palaczy, których poddano trzem różnym eksperymentom. Po nocnej przerwie od palenia losowo wybrana część uczestników wybrała się na dziesięciominutowy energiczny spacer na świeżym powietrzu, kolejna grupa ćwiczyła w tym czasie na bieżni, natomiast grupa kontrolna siedziała w wygodnych fotelach.
Przed, w trakcie i po wykonaniu zadania pytano ich o chęć do palenia, objawy odstawienia i ogólne samopoczucie (wykorzystując zatwierdzone metody badawcze).
Wyniki pokazały, że chęć zapalenia papierosa znacząco zmniejszyła się u osób, które były w tym czasie aktywne fizycznie, natomiast w grupie kontrolnej był niezmieniony. Podobnie było w przypadku objawów odstawiennych oraz ogólnego samopoczucia. Po kolejnych dziesięciu minutach osoby, które spacerowały na świeżym powietrzu nadal czuły niższą ochotę na papierosa, niż te, które przebywały w pomieszczeniu.
Autorzy badania podkreślają, że energiczne spacery nie tylko mogą być pomocne dla osób, które chcą rzucić palenie (na przykład jako dodatkowa metoda wsparcia), ale też korzystnie wpływają na zdrowie i poprawiają samopoczucie.