"Wyrzuć bez względu na stan opakowania". Dr Grzesiowski ostrzega przed skażeniem

2024-09-17 10:27

Wszelką żywność, która miała kontakt z wodą powodziową, trzeba zutylizować – poinformował dr Paweł Grzesiowski, szef GIS. Dotyczy to także żywności w puszkach i opakowaniach foliowych, napojów i wody w butelkach, a także towarów, która znajdowały się w zalanych sklepach.

Powódź w Polsce 2024: zalana żywność musi zostać zutylizowana
Autor: PAP/Maciej Kulczyński & PAP/Paweł Supernak "Wyrzuć bez względu na stan opakowania". Dr Grzesiowski ostrzega przed skażeniem

Trzeba utylizować wszelką żywność, która miała kontakt z wodą powodziową, także tę, która wydaje nam się hermetycznie opakowana

– powiedział dr Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny.

Grzesiowski przypomniał, że "kontakt z wodą powodziową niesie zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt".

Zaapelował, aby utylizować wszelką żywność, która miała kontakt z wodą powodziową, bez względu na stan opakowania, tj. puszki czy butelki.W czasie jej otwierania może dojść do skażenia, a woda powodziowa jest zanieczyszczona chemikaliami, drobnoustrojami i toksynami – podkreślił.

Katastrofalna powódź w Nysie. Woda wdarła się na SOR!

Powódź w Polsce 2024: alert RCB ws. żywności po powodzi

Mieszkańcy województw opolskiego, dolnośląskiego i śląskiego otrzymali także sms-owy alert RCB o treści:

"Uwaga! Kontakt z wodą powodziową może zagrażać zdrowiu ludzi i zwierząt. Nie jedz żywności, która miała kontakt z wodą - wyrzuć ją bez względu na stan opakowania”.

W komunikacie zamieszczonym na platformie X Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomniało również inne zasady dotyczące bezpieczeństwa na zalanych terenach:

  • Unikaj kontaktu z wodą powodziową. Noś wodoodporne ubrania i gumowce, aby zminimalizować ryzyko kontaktu skóry z zanieczyszczeniami.
  • Po każdym kontakcie z wodą powodziową lub jej zanieczyszczonymi przedmiotami, dokładnie myj ręce wodą z mydłem przez co najmniej 30 sekund.
  • Używaj tylko przefiltrowanej lub butelkowanej wody do picia i przygotowywania posiłków. Woda powodziowa może zawierać niebezpieczne patogeny i chemikalia. Komunikaty dot. przydatności wody do spożycia śledź na stronach Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.
  • Jeśli woda powodziowa dostała się do domu, dokładnie dezynfekuj wszystkie powierzchnie, z którymi miała kontakt.
  • Jeśli zwierzęta miały kontakt z wodą powodziową, skonsultuj się z weterynarzem. Może być konieczne ich badanie oraz podanie odpowiednich leków profilaktycznych.
  • Zwracaj uwagę na wszelkie objawy chorobowe, takie jak bóle brzucha, nudności, wymioty, gorączka czy biegunka. Jeśli wystąpią, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.

Powódź w Polsce 2024: badania wody w przydomowych studniach

W czasie poniedziałkowej konferencji dr Grzesiowski ostrzegł także, żeby absolutnie nie używać wody ze studni prywatnych i powstrzymać się od domowych sposobów uzdatniania wody. – Inspekcja sanitarna monitoruje na bieżąco stan wodociągów. To jest bardzo fundamentalny obszar zaopatrzenia w wodę i w niektórych powiatach woda jest dostarczana poza wodociągami – wskazał dr Grzesiowski.

Studnia powinna zostać zdezynfekowana, a woda powinna być poddana badaniom fizykochemicznym i biologicznym w naszych laboratoriach, (…) które są czynne 24 godziny 7 dni w tygodniu

– zaznaczył szef GIS.

Dodał, że dotychczas prywatne studnie były badane na koszt właściciela. Nie wiadomo jeszcze, czy po powodzi nie zajdą w tej kwestii zmiany, a decyzje dotyczące kwestii finansowych podejmowane będą przez rząd czy ministra finansów. Dr Grzesiowski podkreślił natomiast, że każdy inspektorat sanitarny dysponuje instrukcją oczyszczania studni przydomowych.

W skrócie, woda musi być ze studni odpompowana. Następnie przeprowadzona dezynfekcja, woda potem z powrotem do tej studni musi napłynąć i tę wodę badamy poprzez pobranie próbki – wyjaśnił. Dodał, że jest ona badana w kierunku właściwości fizyko-chemicznych i mikrobiologicznych.

Jak powiedział, tak samo wygląda procedura oczyszczania, gdy wodociąg zostanie unieruchomiony, bo źródło zasilania zostało zalane.

Wówczas wodociąg jest unieruchamiany. Potem, kiedy woda opadnie, wodociąg jest czyszczony, a następnie woda jest pobierana do badania znowu w stacji sanitarno-epidemiologicznej. Dotychczas odbywało się to na koszt zarządcy czy właściciela wodociągu, czyli głównie są to władze samorządowe – wyjaśnił.

Powódź w Polsce 2024: zalane budynki muszą zostać odkażone

Szef GIS przypomniał, że także budynki użyteczności publicznej (jak np. szkoły, restauracje, sklepy), które zostały zalane, "muszą być w odpowiedni sposób oczyszczane, zdezynfekowane i zbadane przed dopuszczeniem do użycia".

Będziemy wydawali na bieżąco środki odkażające oparte na chlorze, rezerwy są zabezpieczone

– zapewnił dr Grzesiowski.

Dodał, że jeżeli zajdzie taka potrzeba, osoby z terenów powodziowych będą szczepione przeciwko tężcowi, durowi brzusznemu oraz wirusowemu zapaleniu wątroby.

Sonda
Czy w miejscu Twojego zamieszkania jest teraz powódź?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki