Wykrztuś to wreszcie. Domowe i smaczne sposoby na pokonanie flegmy. 5 przepisów
Niby kaszel masz już mokry, a jednak zalegająca flegma nie chce się oderwać, męczy cię, dusi? To nie czas, by zwiększać jej produkcję z pomocą popularnych syropów, tylko wreszcie ją odkrztusić. Są sposoby, by zrobić to z przyjemnością. Oto 5 przepisów na domowe środki wykrztuśne. Ulgę poczujesz w płucach i w nadwyrężonym gardle.
Kaszel mokry, nazywany też produktywnym, to ten, któremu towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny. Uchodzi za lepszy, bo pomaga oczyścić drogi oddechowe, chociaż może bardzo męczyć, powodować drapanie w gardle, nudności, chrypę, nawet ból w piersiach, gdy plwocina mocno się trzyma dróg oddechowych.
Nie wolno też zapominać, że towarzyszy różnym poważnym schorzeniom dróg oddechowych, nad którymi możemy nie zapanować bez pomocy lekarza.
Niejednokrotnie przyczyna flegmy (np. zapalenie oskrzeli, alergia, ale też choroby układu pokarmowego) wymaga stosowania leków dostępnych tylko na receptę. Nie oznacza to jednak, że nie możesz się wspomóc domowymi sposobami, by szybciej się jej pozbyć.
Możliwości jest sporo. To nasz ulubiona piątka. Smakuje i pomaga.
1. Domowy sposób na flegmę: sok z cytryny i miód
Wiele osób dodaje sok z cytryny i miód do herbaty. To dobry pomysł, bo jednym z kluczowych sposobów rozrzedzania wydzieliny jest spożywanie sporych ilości płynów. Ciepłe napoje także wpływają korzystnie na zdrowie, pozwalają szybko wrócić do formy.
W gorącej herbatce, takiej, jaką pijemy najchętniej, miód i cytryna tracą jednak część właściwości, które przy problemach z odkrztuszaniem są ważne. To połączenie bogate w witaminę C i przeciwutleniacze, które może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego dróg oddechowych, złagodzić kaszel i ulżyć przy podrażnieniach nim spowodowanych. Szkoda by było.
Może zatem wypróbuj sok z cytryny z miodem, a herbatkę wypij potem?
Przepis:
Wystarczy sok z jednej cytryny, łyżka miodu, ok. 200 ml wody (lub wystudzonej herbaty, jeśli wolisz). Wymieszaj, wypij, wracaj do formy. To naprawdę smakuje, jeśli lubisz miód.
2. Naturalny środek wykrztuśny: syrop imbirowy z cynamonem
Cynamon i imbir to uznani rozgrzewacze. Doskonale wpływają na śluzówkę dróg oddechowych. Zmniejszają ilość wydzieliny, co sprawia, że taki syrop szczególnie docenią osoby, które flegma dosłownie zalewa.
Uwaga, syrop ten nie jest zalecany osobom, które mają problemy z krzepliwością krwi i kobietom w ciąży. Generalnie nawet naturalnych leków ziołowych nie powinny stosować bez konsultacji z lekarzem osoby przewlekle chore i kobiety w ciąży.
Samodzielnie nie dobieraj też takich leków dzieciom, chyba że są z apteki, z wyraźnym wskazaniem dla wieku twojego dziecka. Najlepiej poradzić się farmaceuty. Odpowiednia informacja znajduje się też w ulotce dołączonej do preparatu.
Przepis:
Potrzebujesz laskę cynamonu lub łyżeczkę cynamonu w proszku, korzeń imbiru (obrany, pokrojony w plastry, tyle, ile zmieści się w filiżance, czyli ok 80 g, ok. 80 g brązowego, 100 ml wody. Cukier możesz zastąpić miodem. Niestety, nie da się wykorzystać słodziku, bo syrop nie osiągnie pożądanej gęstości.
Zagotuj wodę z cukrem, mieszając, aż cukier całkowicie się rozpuści. Bez dalszego podgrzewania dodaj imbir, cynamon i wymieszaj. Przechowuj syrop w szklanym słoiku. Stosuj łyżeczkę 3 razy dziennie. Nie dość, że jest dość smaczny, to jeszcze pachnie świętami.
Sprawdź też domowe sposoby na przeziębienie
3. Rozrzedzamy wydzielinę w drogach oddechowych: herbata miętowa
Nie masz ochoty na gęste, przesłodzone syropy? Wypróbuj herbatkę miętową. Pamiętasz, jakie orzeźwienie zapewniała ci mięta podczas upałów. W formie ciepłej herbaty jest niezastąpiona też zimą.
Herbata miętowa zawiera olejek eteryczny, mentol, który może łagodzić kaszel mokry, ale pomaga również na katar, zatkany nos i ból głowy, które są powszechne w przypadku przeziębienia i grypy. Pamiętaj, że wydzielina z nosa, spływająca do gardła, to też flegma, która może uprzykrzać ci życie.
Ciepła herbatka miętowa działa przeciwzapalnie, rozgrzewa i poprawia nastrój. Gdy chorujesz, możesz bezkarnie dosładzać ją miodem bez wyrzutów sumienia, że przesadzasz z węglowodanami. Potrzebujesz energii, a miód też naturalnie wspiera twoje zdrowie. Byle napar nie był zbyt gorący.
Przepis:
Wystarczy kilka (6-10) listków mięty. Idealnie, jeśli masz świeżą na parapecie, ale mogą też być suszone. Im mocniejsza herbata ci smakuje, tym więcej listków wykorzystaj.
Liście mięty zalej wrzątkiem i pozostaw na 5-10 minut. Dosłodź miodem i pij nawet 3-4 filiżanki dziennie.
4. Domowy środek wykrztuśny: sok z pomarańczy, ananasa i rukwi wodnej
Ananas, pomarańcze i rukiew wodna (zwana też rzeżuchą wodną) to smaczne i zdrowe połączenie. Owoce kupisz bez problemu. Z rzeżuchą jest różnie - bywa w sklepach ze zdrową żywnością, w sprzedaży wysyłkowej, ale najłatwiej wyhodować sobie własną na parapecie. Nasiona kupisz bez problemu.
Sok z pomarańczy, ananasa i rukwi wodnej obfituje w witaminę C, witaminę A, żelazo, potas i bromelainę (ananasowy skarb). Substancje te mają działanie wykrztuśne, przeciwzapalne i przeciwutleniające. Pomogą pozbyć się wydzieliny, wzmocnią układ odpornościowy i z pewnością wzbogacą twoją dietę.
Nigdzie nie ma rukwi wodnej? zastąp ją zwykłą rzeżuchą, również nie pożałujesz, a wyrazisty smak podziała ożywczo.
Przepis:
Potrzebujesz: rukiew wodną (1/2 standardowej filiżanki liści i łodyg), sok z pomarańczy, plasterek ananasa. Wszystkie składniki wrzuć do blendera i mieszaj, aż się połączą. Pij zawsze przy zaostrzeniach kaszlu, a generalnie 2-3 szklanki dziennie będą w sam raz.
Tak, taki sok możesz dosłodzić miodem, jeśli ananas i pomarańcze nie zapewniły ci dość słodyczy.
5. Przeciw flegmie - napar z tymianku z miodem
Na koniec coś uznanego - czyli wykorzystujemy moc tymianku. Gotowe leki z tym ziołem, o udokumentowanym działaniu, znajdziesz w aptece, ale wiele osób ceni sobie także domowe napary.
Tymianek działa wykrztuśnie, łagodząco, przeciwzapalnie. Pamiętaj jednak, że podobnie jak w przypadku innych ziół, przy przewlekłych problemach zdrowotnych, zwłaszcza z wątrobą, z krzepliwością, kiedy przyjmujesz stale leki, stosowanie jakichkolwiek środków naturalnych lepiej uzgodnić z lekarzem.
Przepis:
To bardzo proste: 2 łyżeczki tymianku zalewasz wrzątkiem i zostawiasz do zaparzenia. Po wystudzeniu dosładzasz do smaku miodem (wystarczy łyżeczka na litr) i możesz cieszyć się gotowym naparem leczniczym.