Wykryto jednoczesne zakażenia Deltą i Omikronem. "Wciąż nie wiemy, czy takie infekcje są groźniejsze"
Pierwsze przypadki koinfekcji, czyli równoczesnego zakażenia, wariantami Delta i Omikron wykryto w północnej części Hiszpanii. Póki co brak informacji, czy współistnienie patogenów może stwarzać zagrożenie dla pacjenta.
Jak wyjaśnia pulmoolog Sarai Quirós z SEPAR - Hiszpańskiego Towarzystwa Pneumonologicznego i Chirurgii Klatki Piersiowej - w rozmowie z dziennikiem “La Voz de Galicia”, przypadków podwójnego zakażenia nie jest póki co w Hiszpanii wiele i występują przede wszystkim na północy kraju.
Ekspertka wyjaśniła, ze nadal jest zbyt wcześnie, by ocenić sytuację i wyciągnąć jakiekolwiek wnioski na temat jednoczesnej infekcji dwoma wariantami. Jej zdaniem objawy u osób zakażonych wskazują na mniej poważny przebieg infekcji, jednak mimo to należy zachować czujność. Nadal bowiem nie wiadomo, czy takie infekcje są groźniejsze.
W szpitalu, w którym pracuje lekarka zaobserwowano, że mimo spadku liczby hospitalizacji z powodu COVID-19 do szpitali trafiają pacjenci w poważniejszym stanie, niż wcześniej.
Liczba zakażeń w tym kraju nadal jest bardzo wysoka - w większości regionów dominuje wariant Omikron. Przed świętami Bożego Narodzenia notowano rekordowe liczby zakażeń, przekraczające 70 tys. na dobę.
Polecany artykuł: