Wykonaj prosty test ręki. Pokaże, czy cholesterol wyniszczył ważny narząd
Nadmiar cholesterolu podnosi ryzyko zatoru tętnicy centralnej siatkówki. W efekcie może to prowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku. Okazuje się, że proste badanie, które można przeprowadzić samodzielnie w domu, może wcześnie ostrzec przed rozwojem poważnych komplikacji.
Badania naukowe opublikowane na stronach "Science Daily" wykazały, że osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu były 2,5 razy bardziej narażone na zator żył siatkówki.
Nadmiar cholesterolu może skutkować utratą wzroku
Nagłe zatkanie tętnicy siatkówkowej może skutkować utratą wzroku - przyznaje w rozmowie z Express.co.uk dr Luke Pratsides, główny specjalista z kliniki zdrowia Numan. U pacjentów może dochodzić do zaburzeń widzenia, ubytków pola widzenia, a nawet utraty wzroku. Przyczyną jest tworzenie się zakrzepów i zatorów w naczyniach odpowiadających za dostarczanie krwi do oka.
Doktor tłumaczy, że tętnice siatkówkowe są jednymi z najmniejszych w ciele, dlatego nawet mały zator, powstały z fragmentu nagromadzonej płytki tłuszczowej w większych tętnicach, może prowadzić do bardzo poważnych skutków. Zator, który utrzymuje się przez 2 godziny, może prowadzić do martwicy komórek nerwowych siatkówki.
Inne przyczyny zatoru tętnicy siatkówkowej mogą obejmować zmiany miażdżycowe, wapniowe oraz zatory pochodzące z serca.
Objawy zatoru tętnic siatkówki. Na co zwracać uwagę?
Jakie są pierwsze objawy zatoru tętnic siatkówki?
- Tzw. pierścień starczy (Arcus senilis) - szary lub niebieski opaczny pierścień pojawiający się w peryferyjnej części rogówki, który może być symptomem hiperlipidemii.
- Kępki żółciowe (xanthelasma) - zmiany skórne pojawiające się na powiekach, zwykle w obszarach wewnętrznego kąta oka. Zazwyczaj najpierw pojawiają się małe, żółte plamki, które z czasem rosną i zamieniają się w grudki.
- Płytki Hollenhorsta - zatory, które wyglądają jak małe, żółte, hiperrefleksyjne płytki. Najczęściej są lokalizowane na rozwidleniach gałęzi tętnicy centralnej siatkówki. Mogą powodować tymczasowe ubytki wzroku.
Jak zatem poznać, że coś nie jest w porządku z naszym wzrokiem? Dr Jeff Foster z H3Health w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "Express" ujawnia prosty sposób: - Jeśli z powodu słabego wzroku nie jesteś w stanie poprawnie określić, ile palców masz na swojej dłoni, jest to sygnał alarmowy - tłumaczy. - Nie lekceważ tego i natychmiast skontaktuj się ze swoim lekarzem, ponieważ jeśli nie rozpoczniesz leczenia, istnieje ryzyko trwałej utraty wzroku - zaznacza specjalista.
Zator tętnic siatkówki – skąd się bierze?
Zator tętnic siatkówki nie pojawia się bez przyczyny. Zazwyczaj jest to sygnał ostrzegawczy mówiący o możliwości rozwijania się chorób układu krążenia. Wśród wielu potencjalnych przyczyn tego stanu, często zdarza się, że jest spowodowany przez:
miażdżycę tętnic szyjnych,schorzenia zastawek serca.
Pojawienie się zatoru tętnic siatkówki może być również powiązane z migotaniem przedsionków, infekcyjnym zapaleniem wsierdzia czy olbrzymiokomórkowym zapaleniem tętnic. Skrzepy, które przyczyniają się do tworzenia zatoru, mogą pochodzić nawet z dalekich części ciała.