Wyglądasz staro jak na swój wiek? Może ci grozić kilka poważnych chorób
Co wspólnego ma poważny - lub młody - wygląd z ryzykiem chorób? Jak się okazuje - całkiem sporo. Wygląd starszy niż mówi metryka to w wielu przypadkach zaleta, ale jeśli chodzi o zdrowie, jest zdecydowaną wadą. Śmiało można natomiast powiedzieć, że ci, którzy wyglądają młodziej niż inni w tym samym wieku, wygrali przysłowiowy los na loterii.
To, że wyglądamy na starszych od swoich rówieśników, trudno samemu ocenić i rzadko który znajomy powie nam o tym wprost. Co innego, kiedy wyglądamy młodziej - tu już dużo łatwiej usłyszeć jakiś komplement. Ale miłe słowa od znajomych to jedno - dużo cenniejsze, jest to, że młodszy wygląd daje realne korzyści zdrowotne.
Naukowcy porównali wiek szacowany z ryzykiem chorób
To, jakie to korzyści, zbadali naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu Erasmusa w Rotterdamie w Holandii. W przeprowadzonym przez nich badaniu uczestniczyło w sumie 2679 kobiet i mężczyzn.
Każdej osobie wykonano dwa zdjęcia twarzy - z przodu i z boku - w wysokiej rozdzielczości, bez makijażu i kosmetyków. Następnie naukowcy szacowali wiek każdej z tych osób tylko na podstawie zdjęć - każdą fotografię oceniało średnio 27 badaczy.
W kolejnym kroku porównano wiek szacunkowy z rzeczywistym, a później przeanalizowano styl życia i dane dotyczące zdrowia, które obejmowały takie czynniki jak palenie papierosów, wagę, choroby nerek, układu krążenia i płuc, problemy ze zdrowiem mięśni i kości, zdrowiem oczu, utratę słuchu.
U osób wyglądających na młodsze maleje ryzyko chorób
Wyniki badania wykazały wyraźny związek między wiekiem postrzeganym (czyli oszacowanym wyłącznie na podstawie wyglądu) z ryzykiem wystąpienia problemów zdrowotnych związanych ze starzeniem się, w tym pogorszenie funkcji poznawczych, co sugeruje, że procesy starzenia się ciała i umysłu odbijają się na twarzy.
Zaobserwowano, że osoby, które wyglądały na pięć lat młodziej niż wskazuje metryka, miały lepszą zdolność myślenia i osiągały lepsze wyniki w testach poznawczych niż te, które wyglądały dojrzale.
Młodszy wygląd wiązał się również z mniejszym o 16 proc. ryzykiem zaćmy, niższym - o 24 proc. - ryzykiem osteoporozy. Ludzie młodzi z wyglądu byli również o 15 proc. mniej narażeni na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i o 24 proc. mniej na utratę słuchu, w porównaniu do osób, które wyglądały na starsze niż wskazywałby ich wiek biologiczny.
Zespół badawczy nie badał przyczyn tej zależności, jednak naukowcy przyznają, że ich odkrycia oparte wyłącznie na dowodach obserwacyjnych, potwierdzają pomysł lekarzy wykorzystujących wiek pacjenta jako „wskazówkę diagnostyczną”. Badacze uważają, że procesy biologiczne, które sprawiają, że twarz wygląda na starszą - w tym tworzenie się zmarszczek czy obniżona zawartość tkanki tłuszczowej - stoją również za zmianami gęstości tkanki i kości, które powiązane są z warunkami zdrowotnymi.
"Innymi słowy, jeśli wyglądasz młodziej niż wskazywałby na to twój wiek biologiczny, prawdopodobnie korzystnie wpływa to na zdrowie twoich narządów wewnętrznych i umysłu" - mówi główny autor badań, profesor Tamar Nijsten, dermatolog z Centrum Medycznego Uniwersytetu Erasmusa w Rotterdamie.