Wyglądają jak zwykłe żelki. Pięciolatki już lądują przez nie w szpitalach
Żelki z THC z wyglądu nie różnią się niczym od zwykłych słodyczy. Ich skład jednak jest znacznie inny. To z ich powodu dzieci trafiają do szpitala. Winą należy obarczyć rodziców, którzy pozostawiają je w zasięgu wzroku swoich pociech.
Wyglądem do złudzenia przypominają zwykłe słodycze. Nawet tak samo smakują, choć zawierają w sobie THC (tetrahydrokannabinol). THC to nic innego, jak substancja psychoaktywna, która wywołuje euforię, a do tego pobudza apetyt. Pierwsze przypadki zatruć żelkami z THC odnotowano w Stanach Zjednoczonych. Na szpitalne oddziały trafiają nawet pięcioletnie dzieci.
Legalne słodycze z THC szkodzą dzieciom
Niektóre kraje zdecydowały się na zalegalizowanie marihuany. To właśnie tam dostępne są m.in. słodycze z THC. W krajach, które zalegalizowały marihuanę, można legalnie kupić różnego rodzaju produkty spożywcze zawierające THC.
Oferta jest naprawdę szeroka - specjalne sklepy sprzedają ciastka, żelki z THC i inne słodycze. Decyzje o legalizacji THC były spowodowane między innymi odkryciami na temat prozdrowotnych właściwości THC. Wśród nich wymienia się na przykład działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Jak podaje Huffpost, żelki z THC coraz częściej trafiają w niepowołane ręce. W odróżnieniu do chemikaliów, rodzice nie dbają o zabezpieczenie tego rodzaju "rozrywkowych" produktów przed dziećmi. Niektóre z nich spożywają naprawdę duże ilości narkotykowych smakołyków.
- Najbardziej narażona na działanie jadalnych konopi są dzieci w przedziale wiekowym poniżej piątego roku życia - mówi Kaitlyn Brown, dyrektorka America's Poison Centers.
Jak rozpoznać zatrucie THC u dziecka?
Objawy zatrucia THC u dziecka łatwo przeoczyć, głównie dlatego, że pojawiają się one dopiero ;po około 30 minutach od spożycia.
- Dziecko po prostu zaczyna się dziwnie zachowywać. Może mieć problemy z motoryką. Na przykład zacząć się potykać. Może niewyraźnie mówić, bełkotać lub nagle zamilknąć. Dzieci mogą także wykazywać rozregulowanie emocjonalne, takie jak płacz, krzyki, złość. Mogą mieć także halucynacje - wyjaśnia pediatrka dr Janine Zee-Cheng.