Wygląda niegroźnie, a może być objawem raka jelita grubego. Koniecznie zgłoś lekarzowi

2024-12-17 10:21

Rak jelita grubego coraz częściej dotyka także ludzi młodych. Stąd tak ważna jest wiedza na temat objawów tej choroby. Choć wiemy, że przez długi czas mogą nie wystąpić żadne dolegliwości, to naukowcy zwracają uwagę na formę stolca, która może świadczyć o rozwijającym się nowotworze.

Wygląda niegroźnie, a może być objawem raka jelita grubego. Koniecznie zgłoś lekarzowi
Autor: Fot. Getty Images

Dr Michael Cecchini, onkolog oraz dyrektor programu jelita grubego w Centrum Raka Pokarmowego w Yale Cancer Center wyjaśnia, że od lat 90. ubiegłego wieku wciąż rosną wskaźniki zachorowań na raka jelita grubego. Co więcej, mowa o osobach poniżej 50. roku życia. Młodym osobom zdarza się jednak bagatelizować wystąpienie objawów, uznając, że to za wcześnie na raka.

Rak jelita grubego

Rak jelita grubego. Objaw, który łatwo przeoczyć

Onkolog wyjaśnia, że wciąż można spotkać przypadki kiedy młodzi ludzie zauważają, że ich organizm wysyła sygnały, ale uznają, że to chwilowy problem. Przykładem może być pewna młoda kobieta, która opowiedziała na TikToku, że w pewnym momencie zaczęła chudnąć, do tego pojawiła się biegunka i czasem cienki stolec

Pomyślała jednak, że to objawy zespołu jelita drażliwego i nie skonsultowała się z lekarzem. Ostatecznie okazało się, że miała raka jelita grubego w IV, czyli zaawansowanym stadium. Dr Michael Cecchini wyjaśnia, że trzeba zwracać uwagę na kształt stolca oraz na zmianę rytmu wypróżnień, czyli np. naprzemienne biegunki i zaparcia.

Lekarze czasami spotykają się z pacjentami, których stolce są znacznie cieńsze lub mają grubość i rozmiar ołówka. A to charakterystyczny opis niektórych pacjentów z rakiem jelita grubego

 - wyjaśnił dr Cecchini.

Specjalista tłumaczy, że powodem, dla którego chory zaczyna oddawać wąskie stolce, jest fakt, że u części pacjentów guzy zlokalizowane nieopodal zakończenia jelita grubego lub wyściełają całe wnętrze jelita. Tego rodzaju zmiany sprawiają, że dochodzi do zwężenia stolca, który próbuje wydostać się na zewnątrz pomimo utrudnień spowodowanych chorobą.

Jak powinien wyglądać stolec u zdrowej osoby?

Onkolog wyjaśnia, że zdrowy stolec powinien mieć kształt kiełbasy i wychodzić w jednym kawałku, lub w kilku mniejszych. Lekarz dodaje, że poza samą konsystencją stolca, ważna jest także zmiana zachodząca w nawykach jelitowych. A mianowicie chodzi o to, aby dokładnie przyjrzeć się temu, czy nie zaczęliśmy korzystać z toalety częściej niż zwykle lub rzadziej. Tego rodzaju objaw opisywany jest jako zmiana rytmu wypróżnień

Dr Cecchini zaznacza jednak, że ołówkowate stolce są najbardziej niepokojącym objawem tuż obok krwi w stolcu i szybkiej i niezamierzonej utraty masy ciała. Specjalista dodaje, że choć nie każdy doświadcza bólu brzucha jako objawu raka jelita grubego, to są również i takie sytuacje, kiedy chorzy zgłaszali przewlekłe bóle brzucha. 

Młodszym osobom bardzo łatwo jest pomyśleć: “Och, to tylko hemoroidy”,lub coś w tym stylu i może tak być, ale te rzeczy mogą współistnieć

- tłumaczył dr Cecchini.

Onkolog wyjaśnił, że nie chodzi o to, aby z góry zakładać, że mamy raka, ale przede wszystkim o to, by udać się do lekarza i poddać badaniom. Dzięki temu łatwiej wykluczyć ewentualną zmianę nowotworową, a jeśli przyczyną dolegliwości są np. hemoroidy, lub choroby zapalne jelit, wdrożyć odpowiednie leczenie.

Podsumowując, podkreślił, że jeżeli wystąpi przewlekły ból brzucha, albo krew w stolcu, utrata wagi, ołówkowaty stolec lub zmiana rytmu wypróżnień to należy natychmiast poinformować o tym lekarza pierwszego kontaktu, by otrzymać skierowanie do gastroenterologa.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki