Obiecujące badania. Wyciąg z popularnego zioła może chronić przed rakiem żołądka
Badacze z Chin odkryli, że rozwojowi raka żołądka może zapobiec ekstrakt z szałwii czerwonej, znanej również jako szałwia chińska. Co więcej, substancja ta może również w pewnym stopniu pomagać w terapii tego nowotworu. Odkrycia tego dokonali przy okazji badania nad mechanizmami, jakie doprowadzają do powstania raka żołądka wywoływanego przez refluks żółciowy.
Rak żołądka jest częstym nowotworem złośliwym - w Polsce każdego roku notuje się około pięciu tysięcy nowych przypadków. Stanowi on czwartą najczęstszą przyczynę zgonów z powodu nowotworów.
Do czynników, które zwiększają ryzyko raka żołądka, zaliczane są przede wszystkim czynniki środowiskowe, w tym nieodpowiednia dieta, czy palenie papierosów, a także choroby takie, jak zakażenie Helicobacter pylori, czy refluks żółciowy, a więc stan, kiedy treść z jelit cofa się do żołądka.
Kwasy refluksowe zmieniają środowisko w żołądku
Naukowcy ze Szkoły Medycyny Chińskiej na Hong Kong Baptist University wzięli pod lupę raka żołądka związanego z refluksem żółciowym. Chcieli sprawdzić, w jaki sposób refluks żółciowy (zwany również refluksem jelitowo-żołądkowym) wywołuje zapalenie żołądka i następnie nowotwór tego narządu.
Analizując m.in. próbki soku żołądkowego pobrane od osób z refluksem żółciowym żołądka, osób chorujących na raka żołądka i zdrowych ochotników odkryli, że doprowadzają do tego refluksowe kwasy żółciowe - zmieniają one środowisko panujące w żołądku, zaburzając równowagę kwasowo-zasadową.
To z kolei negatywnie wpływa na mikroflorę żołądka, zwiększając liczbę niekorzystnych bakterii i doprowadzając do rozwoju zapalenia żołądka, a w dalszej kolejności do procesów rakotwórczych.
Wyciąg z szałwii czerwonej może zmniejszyć ryzyko raka
Po tym, jak badacze odkryli mechanizm powstawania raka żołądka mającego związek z refluksem żółciowym, postanowili poszukać sposobu profilaktyki i leczenia. Skupili się na szałwii czerwonej Salvia miltiorrhiza, konkretnie zaś na wyizolowanym z jej korzeni związku chemicznym - kryptotanszynonie.
Związek ten działa przeciwzapalnie, korzystnie wpływa na krążenie krwi, a także jest inhibitorem szlaku sygnałowego STAT3 w komórkach - oznacza to, że ma wpływ m.in. na procesy zachodzące w trakcie tworzenia się nowotworów. Działanie tej substancji badacze przetestowali na myszach chorych na refluks żółciowy. U części myszy, u których zastosowano kryptotanszynon, nie zaobserwowano wyraźnych zmian w żołądku - w przeciwieństwie do gryzoni, które go nie otrzymały.
Wyniki badania sugerują, że substancja ta pozwoliła zapobiec rozwojowi nowotworu. - Na podstawie wyników badań można wywnioskować, że kryptotanszynon jest potencjalnym środkiem farmaceutycznym opartym na medycynie chińskiej do zapobiegania i leczenia kancerogenezy żołądka z powodu refluksu żółciowego - stwierdził kierujący zespołem naukowców prof. Jia Wei, dyrektor Centrum Badań nad Tradycyjną Medycyną Chińską w Hongkongu.