Wstrzymano produkcję kolejnego leku. W tej formie nie będzie na razie dostępny

2022-09-16 7:40

Już niebawem w aptekach nie będzie można kupić leku Torecan w czopkach - zapasy tego leku się kurczą, a nowe dostawy nie są przewidziane. Osoby, które stosują ten preparat, nie zostały jednak pozostawione na lodzie.

Wstrzymano produkcję kolejnego leku. W tej formie nie będzie na razie dostępny
Autor: Getty Images

Obecnie Torecan w czopkach jest bardzo trudno dostępny - jego opakowania można kupić w nielicznych aptekach na terenie kraju. Póki co nie wiadomo, czy - i kiedy - sytuacja ulegnie zmianie.

Produkcja czopków została wstrzymana

Jak poinformował portal gdziepolek.pl, z informacji od producenta wynika, że produkcja czopków Torecan została wstrzymana. W tej chwili nie ma informacji o ewentualnej dacie jej wznowienia. Nie znaczy to jednak, że lek został wycofany - nadal będzie dostępny w formie doustnej oraz w formie iniekcji.

Torecan to ważny lek przeciwwymiotny

Torecan w czopkach, podobnie jak Torecan w tabletkach i roztwór do wstrzykiwań jest przepisywany na receptę. Lek przeznaczony jest do leczenia nudności i wymiotów, a także zapobiegania im w różnych stanach i sytuacjach - po zabiegach chirurgicznych, chemioterapii, radioterapii, stosowaniu leków o działaniu wymiotnym, w nieleczonej ciężkiej niewydolności nerek, w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, ale też w niektórych stanach chorobowych głowy - np. przy migrenie, urazach czy zwiększonym nadciśnieniu wewnątrzczaszkowym.

Stosuje się go również w celu leczenia i zapobiegania zawrotom głowy przy wstrząśnieniu mózgu, zaburzeniach narządu równowagi i zwapnieniu naczyń mózgowych

. Lek należy do grupy pochodnych fenotiazyny, a jego substancją czynną jest  tietyloperazyna. Wpływa na struktury w rdzeniu przedłużonym, regulujące procesy fizjologiczne zachodzące w trakcie wymiotów i hamuje reakcje organizmu na bodźce pobudzające wymioty i nudności, działa również na ośrodkowy układ nerwowy, konkretnie na ośrodki koordynujące bodźce narządu równowagi w uchu wewnętrznym.

Poradnik Zdrowie: czym popijać leki

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki