"Wsteczne" zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego - nowe zasady
Od 12 stycznia 2017 roku obowiązują nowe zasady dotyczące "wstecznego" zgłaszania do ubezpieczenia zdrowotnego. Osoby, które skorzystały z porady lekarza, ale miały trudności z potwierdzeniem prawa do świadczeń, mają określony czas na "wsteczne" zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego.
Podczas wizyty u lekarza "wyświetlasz" się w systemie eWUŚ na czerwono (czyli jako osoba nieubezpieczona), ale spełniasz przesłanki do bycia osobą ubezpieczoną (np. jesteś żoną/mężem osoby ubezpieczonej)? W takiej sytuacji złóż oświadczenie, że posiadasz uprawnienia do opieki lekarskiej, a następnie dokonaj "wstecznego" zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego. Wtedy NFZ nie będzie ściągał należności za udzielone świadczenia opieki zdrowotnej. Masz na to 30 dni od momentu zrealizowania usługi medycznej. Takie zasady obowiązują od 12 stycznia 2017 roku.
"Wsteczne" zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego
Zgodnie z przepisami znowelizowanej ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych osoba, która w momencie korzystania ze świadczeń zdrowotnych spełniała przesłanki do bycia osobą ubezpieczoną (np. żona/mąż osoby ubezpieczonej, uczące się dziecko osoby ubezpieczonej do 26. roku życia), ale nią nie była (gdyż np. nie była zgłoszona przez osobę podlegającą obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członek rodziny) i w momencie korzystania ze świadczeń złożyła pisemne oświadczenie o prawie do świadczeń lub dokumenty potwierdzające prawo do świadczeń, nie będzie musiała zwracać poniesionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia kosztów swojego leczenia w przypadku „wstecznego” zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego.
Warunkiem jest dokonanie przez płatnika składek np. w przypadku pracownika przez pracodawcę, w przypadku zleceniobiorcy przez zleceniodawcę, w przypadku emeryta-rencisty przez ZUS/KRUS, zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego. Czas na „wsteczne” zgłoszenie to 30 dni od dnia skorzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej albo 30 dni od poinformowania przez Fundusz o wszczęciu postępowania administracyjnego w zakresie obowiązku poniesienia kosztów świadczeń zdrowotnych.
Dodatkowo – w terminie do 90 dni od wejścia ustawy w życie – nie będą wszczynane lub będą umarzane już wszczęte postępowania administracyjne (ustalające obowiązek poniesienia kosztów świadczeń opieki zdrowotnej za lata 2013-2016) pod warunkiem „wstecznego” zgłoszenia do ubezpieczenia.
Źródło: Komunikat dla pacjentów dotyczący „wstecznego” zgłoszenia do ubezpieczenia, www.nfz.gov.pl