Wsparcie dla osób z wysokim cholesterolem. Redukuje stan zapalny i zmniejsza ryzyko cukrzycy

2024-12-04 12:10

Najnowsze badania opublikowane na łamach Scientific Reports wskazują, że odpowiednia suplementacja kwasami tłuszczowymi omega-3 może zmniejszać ryzyko wystąpienia cukrzycy. Kluczem jest wpływ na stan zapalny, jaki towarzyszy chorobom kardiometabolicznym. Sprawdzamy szczegóły.

Wsparcie dla osób z wysokim cholesterolem. Redukuje stan zapalny i zmniejsza ryzyko cukrzycy
Autor: Fot. Getty Images

Nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć kwasów omega-3 stąd tak ważna jest właściwa dieta a czasem nawet i suplementacja. Kanadyjscy naukowcy wyjaśniają, że ich badania rzucają nowe światło na rolę omega-3 w kontekście wpływu wysokiego cholesterolu na występowanie poszczególnych schorzeń.

Źródła kwasów omega-3

Kwasy omega-3 chronią przed cukrzycą?

Badania przeprowadzone pod kierownictwem dr May Faraj, profesorki żywienia na Université de Montréal i dyrektorki jednostki badawczej ds. żywienia, lipoprotein i chorób kardiometabolicznych w Montreal Clinical Research Institute (IRCM) wskazują na bardzo istotną korelację. 

Otóż ustalono, że pacjenci z wysokim poziomem “złego” cholesterolu, czyli lipoprotein niskiej gęstości (LDL) charakteryzują się także większym stanem zapalnym w tkance tłuszczowej aniżeli osoby z niskim cholesterolem LDL

Dodatkowo naukowcy odkryli, że stan zapalny w obrębie tkanki tłuszczowej wiązał się z zaburzeniami metabolizmu węglowodanów i tłuszczów. Tym samym wzrastało ryzyko cukrzycy typu 2. 

Natomiast po połączeniu badań podstawowych z klinicznymi okazało się, że suplementacja olejem rybim omega-3 skutecznie hamowała wpływ złego cholesterolu na stan zapalny w tkance tłuszczowej oraz ryzyko cukrzycy czy chorób sercowo-naczyniowych.

Autorzy badań wyjaśnili także, że wdrożenie suplementacji wpłynęło pozytywnie na anomalie, do jakich doszło w metabolizmie tłuszczów i węglowodanów u wszystkich uczestników. 

Naukowcy wyjaśnili, że zmiana diety oraz suplementacja wdrożona pod okiem lekarza może stanowić skuteczną strategię w leczeniu stanu zapalnego tkanki tłuszczowej i zapobiegać wspomnianym chorobom zwłaszcza w kontekście pacjentów z wysokim wynikiem cholesterolu LDL.

Ile mg kwasów omega-3 dziennie?

Choć opisane wyżej odkrycie może pomóc wielu osobom z nadwagą, otyłością czy wysokim poziomem cholesterolu LDL, to należy podkreślić, że było to niewielkie badanie. Wzięło w nim udział 40 osób, a do końca analiz z różnych przyczyn pozostało 33 uczestników. 

Stąd konieczne jest przeprowadzenie kolejnych badań na szeroką skalę, randomizowanych i poddanych ślepej próbie, aby dokładnie ocenić opisaną skuteczność kwasów omega-3.

Niemniej sam fakt, że kwasy omega-3 odgrywają ważną rolę w naszym organizmie, udowodniono już wielokrotnie. A jeśli chodzi o suplementację, to decyzja o jej wdrożeniu powinna odbywać się w ramach konsultacji z lekarzem. Natomiast zgodnie z rekomendacjami European Food Safety Authority (EFSA) z 2012 roku przyjmuje się, że w przypadku osób dorosłych dla prawidłowej pracy serca wystarczy 250mg/dobę EPA/DHA. 

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

Na co pomaga suplementacja omega-3? Szukaj źródła w żywności

Przede wszystkim przypominamy, aby w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na codzienne wybory żywieniowe. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej wskazuje, aby do codziennej diety włączyć przede wszystkim ryby morskie takie jak:

Zaleca również stosowanie olejów rybnych i spożywanie owoców morza. National Center for Complementary and Integrative Health (NCCIH NIH) podkreśla, że istnieją dowody na to, iż w przypadku niektórych schorzeń jedzenie owoców morza (ryb i skorupiaków) przynosi więcej korzyści aniżeli suplementacja. 

NCCIH NIH informuje również, że zadbanie o odpowiedni poziom omega-3 w organizmie redukuje ryzyko zdarzeń wieńcowych i zgonu z powodu choroby wieńcowej. Dodatkowo liczne badania wykazały, że suplementacja zgodna z zaleceniami chroni nas przed takimi chorobami i zdarzeniami jak:

Suplementacja omega-3 obniża poziom trójglicerydów, wspomaga leczenie depresji, czy zaburzeń lękowych oraz wykazuje pewne korzyści u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym pod kątem wskaźników nawrotów, poziomu stanu zapalnego i poprawy jakości życia.

Wykazano, że EPA zmniejsza pozytywne, negatywne, depresyjne i lękowe objawy związane ze schizofrenią i może również zmniejszać agresywne zachowania

- dodaje NCCIH NIH.

Naukowcy wyjaśniają, że stosowanie kwasów omega-3 było powiązane także z korzyściami dla osób borykających się z zaburzeniem osobowości typu borderline, a w szczególności w przypadku impulsywnej dyskontroli behawioralnej. 

Z czym nie brać omega-3?

Przede wszystkim należy zachować szczególną ostrożność jeżeli przyjmujemy na stałe określone leki. W przeciwnym razie może dojść do niekorzystnej interakcji i suplement może osłabić lub wzmocnić działanie leku.

Poza tym omega-3 nie powinno przyjmować się z dużą ilością błonnika w jednym posiłku. Warto także zwrócić uwagę na objawy przedawkowania omega-3 takie jak:

Każdą suplementację należy skonsultować z lekarzem i dobrać dawkę odpowiednio do potrzeb organizmu. Może się okazać, że potrzebujemy większego wsparcia, albo wręcz przeciwnie, że nasza dieta w zupełności wystarczy. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki